Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Posádka párovky touží po olympiádě. Máte na to, burcuje trenér

Sport

  13:08
PRAHA - Každé ráno se scházejí v loděnici, odtrénují a za další fází přicházejí až v podvečer. Jejich sestava přitom tak trochu připomíná někdejší slavnou párovou čtyřku, která zazářila olympijským stříbrem v Aténách 2004. Také trenér je stejný - Sergej Kruťjakov, režisér tehdejšího zázraku.

Česká párová čtyřka ve složení David Jirka, Petr Burzla, Jakub Houska a Martin Basl (zprava). foto: Ivana Roháčková

"I tihle kluci strašně chtějí," říká šestapadesátiletý kouč, kdysi Rus, nyní již čtvrtým rokem s českým občanstvím. On i jeho svěřenci si totiž umínili, že česká párovka se po londýnské odmlce znovu probije na olympijské hry.

Jako by znovu ožila ta úžasná párová čtyřka, kdysi vlajková loď českého veslování. Vzpomínáte? Posádku Kopřiva, Karas, Hanák, Jirka tvořili tři veslaři Dukly, jen Hanák byl členem pražské Slavie. Nyní usedá do lodě čtveřice Martin Basl, Jakub Houska, Petr Buzrla a David Jirka, poslední pamětník aténského úspěchu.

Vyvracejí zažité představy

Členy Slavie jsou teď hned dva veslaři: Buzrla s Houskou sedí uprostřed a tvoří motor lodi. Vyvracejí tak zažitou představu, že reprezentaci tvoří výhradně závodníci Dukly.

Zmíněná sestava s veslovodem Jirkou vykrystalizovala letos na jaře. Jistým příslibem bylo už sedmé místo z mistrovství Evropy a šestou příčku ze závodu Světového poháru ve francouzském Aiguebelette před dvěma týdny už odborníci přijali s uspokojením.

"Jeli tam z plného tréninku, v šestičlenném finále by se časem mohli posunout ještě výš," míní šéftrenér reprezentace Přemysl Panuška.

Česká párová čtyřka je zajímavá ještě z jednoho důvodu. Tři její členové studují - háček Basl ČVUT a Buzrla s Houskou zemědělskou univerzitu v Suchdole.

Teď mají prázdniny, ale Houska kromě toho pracuje ve firmě působící v technické správě budov a Buzrla si vedle studia přivydělává v oboru zahradnictví.

Jediným profesionálem tak je veslovod David Jirka, nicméně také on trénuje brzy ráno a pak až v podvečer, když ostatním skončí povinnosti.

"Moc profesionální to ode mě není a dobře vím, že kdybychom byli profesionálními veslaři všichni, nejspíš bychom měli větší šanci. Ale vím, že kluci mají i jiné priority, přizpůsobím se," pokyvuje hlavou.

Veslovoda to opět baví

Je mu dvaatřicet, v lodi je nejstarší a jako jediný pamatuje aténské stříbro. Když po jarních kontrolkách začala párovka trénovat ve zmíněné sestavě, přivítal to.

"Znovu mě to začalo bavit. Šesté místo z Francie bylo povzbuzením pro všechny. Ale už sedmá příčka z předchozího mistrovství Evropy nás těšila, vždyť před rokem tam párovka byla jedenáctá," připomíná.

Porovnání se slavnou aténskou čtyřkou se nebrání. "Po letech tápání máme od loňska na postu trenéra toho správného člověka, který nás vedl i tenkrát a kterému všichni věříme," zmiňuje kouče Kruťjakova.

"To je základ. Současní kluci jsou silní, ale tehdejší loď byla rychlejší. Chce to vybrousit techniku veslování," má jasno.

Všichni žijí snem o účasti na olympiádě v Rio de Janeiru. "Jinak bychom přece ráno co ráno nespěchali do loděnice, abychom už před osmou vyrazili na vodu. A v podvečer bychom se tam nevraceli," říká Jakub Houska. "Dva roky se to dá vydržet, déle už nejspíš ne," dodává.

Trenér povzbuzuje: Máte na to, jen musíte vydržet

K naplnění olympijského snu je však třeba zvládnout i předchozí kroky - tím prvním bude poslední regata Světového poháru v Lucernu v závěru příštího týdne.

"Bylo by skvělé, kdyby se tam kluci dostali do šestičlenného finále. Ale i druhé nebo třetí místo ve finále B by jim stačilo k nominaci na mistrovství světa, které se v srpnu pojede v Amsterdamu. Na tom by se už dalo stavět," přemítá šéftrenér Panuška.

"Na mistrovství světa by to pak chtělo finále, to tady už řadu let nebylo," zasní se veslovod Jirka.

"Máte na to. Jen musíte vydržet," povzbuzuje svěřence trenér Kruťjakov.