7. dubna 2008 13:59 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Poslední etapa běhu s pochodní zrušena

Olympijskou pochodeň museli před demonstranty ukrýt do autobusu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijskou pochodeň museli před demonstranty ukrýt do autobusu. | foto: AFP

PAŘÍŽ Pořadatelé dnes museli v Paříži třikrát přerušit běh štafety s olympijskou pochodní. Lidé protestující proti postupu Číny v oblasti lidských práv je donutili pochodeň schovat do autobusu, který jede před běžci. Minimálně jednou ji také museli uhasit.

Poslední etapa dnešního slavnostního běhu s olympijskou pochodní Paříží byla zrušena a pochodeň je v autobuse dopravována na stadion Charléty, kde měl běh končit. S odvoláním na policii
to oznámila francouzská televize. Olympijská štafeta byla předtím třikrát přerušena. První přerušení přišlo už krátce po zahájení štafety u Eiffelovy věže. Podle nepotvrzených zpráv tehdy pořadatelé pochodeň před uschováním do autobusu uhasili a později znovu zažehli.

Pařížská policejní prefektura oznámila, že pochodeň byla "z technických důvodů" uhašena a umístěna do autobusu u mostu Garigliano - tedy zjevně při druhém přerušení štafety. Později si ji už znovu předávali jednotliví atleti. Agentura AFP ale upřesnila, že přechodně byla uhašena pochodeň, ale ne lampa, která uchovává "skutečný olympijský oheň" a která je vezena za průvodem, aby bylo možno od ní pochodeň kdykoli znovu zapálit. Lampu hlídají tři členové organizačního výboru pekingské olympiády.

Protestovalo se také na esplanádě paláce Trocadéro naproti Eiffelově věži, kde se shromáždila skupina protibetských demonstrantů, mezi něž se zamíchali lidé s čínskými vlajkami. Agentura AFP uvedla, že bylo zadrženo pět lidí.

Pochodeň v Paříži

Štafetový běh s pochodní přitom dnes v Paříži začal za bezpečnostních opatření hodných návštěvy amerického prezidenta. Na její ochranu na 28 kilometrů dlouhé trase byly zmobilizovány tři tisíce policistů. Francouzská metropole je poslední evropskou zastávkou pochodně, dnes večer se má vypravit do USA.

Radnice odmítla vyvěsit tibetskou vlajku
Prvním členem štafety byl bývalý přední francouzský atlet Stéphane Diagana, který s ní sestoupil z prvního patra Eiffelovy věže. Její okolí už od rána chránily pořádkové síly a byla tam zastavena doprava. Diváků, držených ve velké vzdálenosti, bylo minimálně.

Na průčelí pařížské radnice byl dnes ráno vyvěšen velký transparent s nápisem "Paříž brání lidská práva všude ve světě", který kritikové Číny označili za příliš bázlivý. Předseda Národního shromáždění, kolem jehož budovy trasa štafety také vede, odmítl návrh, aby byla na průčelí vyvěšena tibetská vlajka.

Přítomnost olympijské pochodně v Paříži dál ve Francii rozviřuje politickou debatu o vhodnosti či nevhodnosti protestů během zahájení olympiády přímo v Pekingu. Bojkot olympiády jako takové nepřicházel od začátku v úvahu, ale váhání je kolem bojkotu zahajovacího ceremoniálu.

Prezident Nicolas Sarkozy, který bude v té době stát v čele Evropské unie, ještě nerozhodl, zda se ceremoniálu zúčastní. Ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes zopakoval, že všechny možnosti zůstávají otevřené.

Opozice předem prohlašuje, že Sarkozy obětuje obranu lidských práv v Číně zájmům obchodu s touto zemí. Sarkozy navštívil Čínu loni na podzim. Během návštěvy uzavřely francouzské podniky s Číňany smlouvy v hodnotě několika desítek miliard dolarů.

Lidovky.cz