31. května 2015 17:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Contador slavil na růžovém kole, König dojel při premiéře na Giru šestý

NA VÍTĚZSTVÍ. Lídr Gira Alberto Contador v poslední etapě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy NA VÍTĚZSTVÍ. Lídr Gira Alberto Contador v poslední etapě. | foto: ČTK/AP

MILÁN Do posledního dne dostal růžové kolo a extravagantní majitel jeho týmu Oleg Tinkov si nechal do stejného odstínu obarvit také vlasy. Po startu 21. etapy Gira si Alberto Contador na oslavu celkového prvenství přiťukl bublinkami a Tinkov poléval sektem asfalt, který Španělovi přinesl další prvenství v italské Grand Tour.

Contador je králem, Leopold König šestým mužem pořadí a posledním etapovým vítězem Belgičan Iljo Keisse.

Poklidné tempo vládlo v pelotonu, po třech týdnech dřiny se v cyklistech nakumulovala obří únava. A taky poslední, 178kilometrová štreka z Turína do Milána už neměla rozhodovat o ničem jiném, než o etapovém vítězi.

I proto se teprve 29 kilometrů před koncem etapy i celého Gira zrodil únik, Belgičan Keisse z Etixxu a Australan Luke Durbridge z Oriky se utrhli, ještě naposledy si chtěli zazávodit. A pelotonu prchli na odstup půl minuty.

V čele balíku se začaly formovat spurterské týmy včetně černé mašiny Sky, která šlapala ve službách Vivianiho toužícího po úspěchu. Jenže 13 kilometrů před cílem se celá formace vytratila, jako na povel se všichni muži stáhli k Leopoldu Königovi, který měnil prázdné kolo.

A defekty se hrnuly dál, jako by snad někdo na silnici vysypal připínáčky. Všechny tyto problémy jen nahrávaly dvěma uprchlíkům, jejichž výhoda přesáhla 7 kilometrů před finišem 40 sekund. Když rozhodčí zvonili do posledního okruhu, náskok dua byl 32 sekund. „Slyšel jsem to ve vysílačce a věděl jsem, že už nás nemůžou dojet,“ říkal Keisse.

V posledním kilometru začali oba taktizovat, koukat jeden po druhém a jejich 20sekundový náskok se rychle rozpouštěl. Ještě 500 metrů a Australan šlapal nervózně na prvním místě, zatímco peloton se blížil. Pak Durbridge začal spurtovat první, ale Belgičan byl rychlejší a zachránil pověst belgické stáje.

Ta přijela do Itálie s plánem bojovat o celkové prvenství, jenže Kolumbijce Rigoberta Urana zničila v prvním týdnu nemoc a žádný z jeho kolegů se v etapách neprosadil. „Jsem moc šťastný, protože jsme na Giru nic nevyhráli,“ připomněl belgický vítěz, který v Grand Tour uspěl poprvé v životě. „V posledním kilometru jsem nestřídal a na posledních 200 metrech jsem napodobil Marka Cavendishe. A vyšlo to.“

Pak se cílem prohnal i růžový Contador a nad hlavu zvedal obě ruce a na nich tři prsty na znamení italských vítězství. Kroniky Gira však uvádějí jen dvě poté, co byl Španěl z ročník 2011 vymazán kvůli dopingovému trestu.

Leopold König nakonec navzdory potížím do cíle dorazil na stém místě, nic to však nezměnilo na jeho nejlepším výsledku v Grand Tour. Po deváté pozici na Vueltě 2013, sedmé na loňské Tour de France teď bere šesté místo na Giru. Dojet ve všech závodech Grand Tour v top 10 dosud jiný Čech nedokázal.

filFilip Grim

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz