17. prosince 2016 16:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Poslední pozemská mise ‚Mimozemšťana‘. Porazí 51letý Hopkins dravého rivala?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bernard Hopkins si svoji poslední tiskovku boxerské kariéry pořádně užil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bernard Hopkins si svoji poslední tiskovku boxerské kariéry pořádně užil. | foto: Golden Boy Promotions

PRAHA/INGLEWOOD Už teď je legendou, kterou hned tak někdo nepřekoná. On chce ale více. Chce dokázat, že i když mu bude za měsíc 52 let, odchází do důchodu jen pro to, že chce. Nikoliv, protože je starý.

Americký boxer Bernard Hopkins se v noci na neděli postaví do ringu naposledy.

V jubilejním 65. zápase jeho profesionální kariéry jej vyzve teprve sedmadvacetiletý krajan Joe Smith Jr., který si tento duel vydobyl jak svým skvělým rekordem 22 výher a 1 porážka, ale především svým posledním triumfem, když za necelé jedno kolo vyřídil korunního prince polotěžké váhy Andrzeje Fonfaru z Polska.

Nejstarší boxeři při zisku mistrovského titulu

  • Bernard Hopkins (USA) - 48 let (nyní 51). Rekord stanovil při výhře nad Tavorisem Cloudem, kterému sebral v roce 2013 pás šampiona IBF v polotěžké váze.
  • George Foreman (USA) - 45 let. V roce 1994 knockoutoval neporaženého šampiona těžké váhy IBF Michaela Moorera.
  • Virgil Hill (USA) - 42 let. Před deseti lety dokázal v souboji křížové váhy zdolal v souboji o volný pás WBA Valerije Brudova.

Co na tom, že Smith ještě nebyl na světě, když Hopkins odboxoval svůj první duel mezi profesionály, který mimochodem prohrál. Co na tom, že naposledy vyhrál před limitem v roce 2004 vhistorické bitvě o všechny čtyři tituly mistra světa (WBC, WBA, WBO a IBF) nad Mexičanem Oscarem de la Hoyou.

Budoucí člen boxerské síně slávy se chce rozloučit se sportovní kariérou impozantním triumfem. Nejlépe knokautem.

„Mohl jsem si vybrat nějakého slabého protivníka, jen abych vyhrál, zamával a odešel. To ale není můj styl. Joe je seriózní a nebezpečný soupeř. Triumf nad ním nikdo zpochybnit nemůže,“ zopakoval před pár dny svoji mantru Hopkins, toho času již sportovní ředitel stáje Golden Boy Promotions patřící de la Hoyovi.

Ale to je prostě Hopkins, milovník tvarohového koláče, který je jeho odměnou po každé výhře. Během své osmadvacetileté kariéry, kdy zažil velké triumfy i pády, napsal podobných příběhu spousty.

Přezdívka „Alien“ čili „Mimozemšťan“, jíž začal v posledních letech používat, je pro něj více než příznačná.

Boxerovi, který je nejstarším mužem, jenž vybojoval titul mistra světa – při výhře z března 2013 nad tehdy neporaženým krajanem Tavorisem Cloudem mu bylo něco málo přes 48 let, vybral protivníka do jeho rozlučky u ranní zářijové kávy v Londýně známý novinář Dan Rafael.

Stejný Rafael, se kterým nepromluvil více než dva roky, protože ho urazil článkem z roku 2002. Rafael v něm zkritizoval legendu za to, jakým způsobem vyhodil tehdejšího kouče Bouieho Fishera.

„Pamatujte na to, co vám nyní předpovídám. Nebudu říkat, že ukončím jeho kariéru – mentálně, emocionálně, fyzicky. Nechci, aby dopadl jako Kelly Pavlik (jeho kariéra po porážce od Hopkinse uvadla). Ale zbiju ho tak, že na to bude ještě dlouho vzpomínat. A až se z toho oklepe, tak jednou, časem, bude moct pokračovat tam, kde skončil před setkáním se mnou,“ pronesl Američan na poslední předzápasové tiskové konferenci.

Se svým stoickým, až děsivým klidem. Na jeho slova totiž většinou skutečně dojde. Vedle zmíněné dvojice Cloud–Pavlik o tom ví své například i portorická legenda Felix Trinidad (v roce 2001 ho knokautoval v posledním kole).

„Nepřijel jsem si jen pro výplatní šek. Chci vyhrát. Protože ve chvíli, kdy zničím Hopkinse, otevře mi to další, ještě zajímavější dveře,“ kontroval jeho soupeř Smith Jr.

Na čí slova dojde?

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.