Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední přemožitel Klička se přejídal prasaty. Tak bude znít Furyho obhajoba dopingu

Sport

  6:00
LONDÝN - Bývalého neporaženého krále boxerské těžké váhy Tysona Furyho čeká v polovině května slyšení před komisí Britského antidopingového výboru (UKAD) kvůli jeho pozitivním testům na anabolické steroidy z loňského roku. Ostrovní deníky ve čtvrtek přišly s informací, že manchesterský rodák se hodlá hájit tím, že se do něj zakázané látky dostaly skrze jídlo.

Tyson Fury na začátku dubna 2017. foto: Lidovky.cz

Už loni v červnu byla dočasně pozastavená licence Tysona Furyho a také jeho mladšího bratrance Hughieho kvůli jejich pozitivním dopingovým nálezům, mluvilo se o anabolických steroidech.

Britský boxerská komise (BBBofC) jim následně dovolila bojovat do uzavření případu, finální slyšení se přitom již několikrát odložilo.

Poslední přemožitel Ukrajince Vladimira Klička, kterého v sobotu čeká duel s jiným neporaženým Britem – Anthonym Joshuou, poté definitivně odložil plánovanou odvetu s dlouholetým vládcem těžké váhy a kvůli problémům s bipolární poruchou přerušil kariéru.

Tyson Fury na vážení k duelu s Vladimirem Kličkem v roce 2015.

Hughie Fury měl příští víkend boxoval o titul mistra světa organizace WBO s jejím držitelem Josephem Parkerem z Nového Zélandu, ze souboje ale před pár dny kvůli zranění zad odstoupil. Oba se tak mohou nyní připravovat na finální květnové slyšení před komisí Britského antidopingového výboru.

Dle deníku Daily Mail bude jejich obhajoba postavená na konzumaci kontaminovaného vepřového masa od jejich oblíbeného dodavatele, který jej měl krmit steroidy. Oba totiž s oblibenou konzumovali mimo jiné také vnitřnosti, kde je největší koncentrace bílkovin a kam se také případné nepovolené látky ukládají.

Zemědělec, od kterého měli zvířata každý týden kupovat, pak by měl být klíčovým svědkem ve prospěch dvoumetrových obrů z Manchesteru. A to, že Furymu chutná, také není náročné doložit. Už loni po triumfu nad Kličkem a při domlouvání odvety přibral ze zápasových 112 kilogramů na 135 kilo, letos v březnu se pak vrátil s ještě větší nadváhou, dle vlastních slov měl i více jak 160 kilogramů.

Tyson Fury na začátku března 2017 (vlevo) a v roce ve stejném měsíci roku 2015.

Tyson Fury v roce 2012 na vážení před duelem s Vinnym Maddalonem, který vyhrál v pěti kolech.

Oba neporažení boxeři – Tyson vyhrál 25 duelů (18 před limitem), Hughie 20 (10 KO) – mají dle britských médií velkou šanci na úspěch. A tu jim dává i historie. Kontaminovaným masem se v podobných případech hájili mimo jiné například čínský olympijský vítěz v judu Tchung Wen nebo španělský cyklista Alberto Contador. U obou šlo o látku clenbuterol, která se měla do jejich těl dostat z hovězího masa.

Případ kontaminovaného masa ostatně řešil loni také profesionální box. Touto cestou se dostal clenbuterol do těla Mexičanovi Orlandu Salidovi, jedinému přemožiteli fenomenálního Ukrajince Vasila Lomačenka, před remízovým duelem s krajanem Franciskem Vargasem.

Federace WBC, o jejíž pás v super pérové váze se oba utkali, i příslušné mexické sportovní komise Salida netrestali, dostal pouze výstrahu.

Furymu každopádně může přitížit fakt, že loni v září přiznal užívání kokainu při zahánění depresí ještě před tím, než se vydal do rukou odborné pomoci. Oběma pak to, že už v roce 2011 UKAD doporučilo všem sportovcům, aby se vyhýbali konzumaci vnitřností skotu a prasat s ohledem na případnou kontaminaci masa.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat