Basketbalista Los Angeles Lakers Paul Gasol | foto: ČTK

Poslední volné místo v play off NBA zaplnili Los Angeles Lakers

•   8:30
LOS ANGELES - Poslední volné místo v play off NBA obsadili basketbalisté Los Angeles Lakers. Rozhodl o tom až závěrečný hrací den základní části, v němž Lakers porazili Houston 99:95 po prodloužení a postoupili ze sedmého místa v Západní konferenci. Sezona naopak skončila jejich konkurentům z Utahu, kteří prohráli v Memphisu 70:86.

Utah mohl vítězstvím na dálku vyvinout tlak na Lakers, ale třetí čtvrtina rozhodla o tom, že tým Jazz hraje v sezoně naposledy. Grizzlies vedli v průběhu utkání až o 20 bodů, k výhře je dovedl Zach Randolph s 25 body a 18 doskoky. Utah střílel s úspěšností 32 procent, což bylo jeho nejnižší číslo v sezoně. "Samozřejmě jsme zklamaní, že jsme prohráli a nedostali šanci postoupit do play off. Ale při hodnocení celé sezony můžeme držet hlavy nahoře, protože jsme se nikdy nevzdali a bojovali o postup do poslední chvíle," řekl po utkání lídr Utahu Al Jefferson.

Díky pozdějšímu začátku utkání hráči Los Angeles Lakers věděli, že jim prohra Utahu zajistila postup do play off. S Houstonem se tak utkali o vylepšení pozice a sedmé místo v konferenci. Lakers v průběhu zápasu prohrávali až o 11 bodů, ale v poslední čtvrtině měli navrch. Prodloužení zajistil hostům Chandler Parsons dalekonosnou trojkou se závěrečným klaksonem. V nastavení Lakers rozhodli o výhře 99:95, díky níž se posunuli před Houston na sedmé místo.

Nejlepším střelcem základní části ligy se stal Anthony

Lakers k výhře dovedl Pau Gasol, který zaznamenal druhý triple-double z posledních tří utkání za 17 bodů, 20 doskoků a 11 asistencí. Lakers zvítězili podruhé bez zraněného Kobeho Bryanta a poosmé z posledních devíti utkání. Los Angeles Clippers zvítězili v Sacramentu 112:108, čímž si zajistili výhodu domácího prostředí pro první kolo play off. V poraženém týmu se blýskl DeMarcus Cousins s 36 body a 22 doskoky. Vítězství Clippers definitivně rozhodlo o složení dvojic pro play off v Západní konferenci.

První Oklahoma vyzve osmý Houston, druhé San Antonio narazí na Lakers, třetí Denver nastoupí proti Golden State a čtvrtí Clippers se utkají s Memphisem. Golden State Warriors porazili Portland 99:88. Rozehrávač vítězného celku Stephen Curry v utkání trefil čtyři trojky a připsal si rekord v počtu vstřelených trojek za sezonu. Curry dal 272 tříbodových košů, předchozí maximum držel Ray Allen s 269 úspěšnými pokusy. Nejlepším střelcem základní části ligy se stal Carmelo Anthony z New Yorku s průměrem 28,7 bodu na zápas.

Druhý skončil Kevin Durant z Oklahomy s průměrem 28,1 bodu. Washington zakončil sezonu prohrou v Chicagu 92:95. Jan Veselý odehrál za hosty přes sedmnáct minut, během nichž zaznamenal čtyři body a tři doskoky. Chicago si výhrou pojistilo páté místo ve Východní konferenci a v play off narazí na čtvrtý Brooklyn. Další dvojice tvoří třetí Indiana s šestou Atlantou, druzí New York Knicks se sedmým Bostonem a první Miami s osmým Milwaukee.

Výsledky NBA

Brooklyn - Detroit 103:99
Charlotte - Cleveland 105:98
Chicago - Washington 95:92 (za hosty Veselý 4 body a 3 doskoky)

11. Portland 82 33 49 40,2
12. Minnesota 82 31 51 37,8
13. Sacramento 82 28 54 34,1
14. New Orleans 82 27 55 32,9
15. Phoenix 82 25 57 30,5

Poznámka: Týmy označené "x" postoupily do play off, "y" vyhrály divizi, "z" konferenci. Na prvních čtyřech místech jsou vítězové divizí a nejlepší mužstvo z druhých míst.