Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potrestaný Armstrong chtěl závodit. Plavání se ale musel vzdát

Tour de France

  12:56aktualizováno  20:25
AUSTIN (USA) - Austin (USA) 4. dubna (ČTK) - Lance Armstrong se veteránských plaveckých závodů v Texasu nezúčastní. Jednačtyřicetiletý bývalý cyklista a příležitostný triatlonista, jenž se ani po doživotním trestu za doping se nechce vzdát závodění, se odhlásil poté, co se proti jeho startu postavila Mezinárodní plavecká federace FINA a pořadatelé soutěže se tak dostali pod tlak. Svou přihlášku stáhl, jakmile organizátoři informovali jeho agenta Billa Stapletona o stanovisku FINA.

Bývalý cyklista Lance Armstrong z USA foto: ČTK

Pořadatelům z organizace U.S. Masters Swimming (USMS) Armstrongova dopingová minulost nevadila a problémy neočekávali. Tvrdili, že pro jejich akce neplatí stejná antidopingová pravidla americké agentury USADA, která loni v srpnu slavného cyklistu na doživotí potrestala. "Naším poselstvím, a to už od 60. let, je podporovat dospělé lidi v plavání. Lance je členem USMS, takže může plavat," řekl agentuře AP Rob Butcher, výkonný ředitel organizace, která neprovádí dopingové testy.

Jednačtyřicetiletý Armstrong se na závody v Austinu přihlásil v kategorii 40 až 44 let na kraulařské tratě 500, 1000 a 1650 yardů. Podle kvalifikačních časů patřil ve všech třech případech k medailovým kandidátům. Jeho start se ale nezamlouval zástupcům FINA, přestože závod je plně v jurisdikci USMS. Světová plavecká federace se však odvolala na pravidlo 15.1, v němž se mimo jiné hovoří o tom, že regule FINA by měly dodržovat všechny členské federace.

"Proto se zástupci FINA rozhodli napsat dopis vedení USMS a jeho kopii zaslat (národní) federaci US Aquatic Sports, v němž doporučujeme neakceptovat přihlášku pana Lance Armstronga k závodům," stojí v oficiálním prohlášení FINA. Armstrong se v lednu přiznal k dlouholetému a systematickému užívání dopingu. USADA ho potrestala již loni v srpnu a po vynesení doživotního zákazu startu ho zbavila mimo jiné rekordních sedmi titulů z Tour de France. V triatlonu závodil před zahájením cyklistické kariéry i po jejím konci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!