Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno: Armstrong je bez titulů a má doživotní distanc

Tour de France

  13:10aktualizováno  19:20
ŽENEVA - Mezinárodní cyklistická unie potvrdila, že Američan Lance Armstrong přišel kvůli dopingu o sedm titulů z Tour de France a má doživotní zákaz startů. Její zástupci dnes na tiskové konferenci oznámili, že souhlasí se sankcemi, které bývalému závodníkovi udělila Americká antidopingová agentura.

Bývalý americký cyklista Lance Armstrong foto: ČTK

Šéf unie Pat McQuaid řekl, že UCI se nebude proti rozhodnutí USADA odvolávat ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne. "Tím, co jsem četl ve zprávě USADA, jsem znechucený. Lance Armstrong nemá v cyklistice místo," prohlásil McQuaid. Zároveň uvedl, že cyklistika by měla začít znovu od začátku a hledět přitom do budoucna.

UCI si přeje začít tuto cestu hned potvrzením, že se nebude odvolávat k arbitrážnímu soudu v Lausanne a bude plně uznávat sankce, které uložila USADA," řekl McQuaid. "Cyklistika má budoucnost. Není to poprvé, kdy jsme na křižovatce, nebo musíme začít zase nanovo." Sama UCI byla obviňována, že Armstrongův doping v minulosti kryla, a čelila rovněž kritice za to, jak se k jeho skandálu postavila. McQuaid však důvod ke své rezignaci nevidí.

"Když jsem do této funkce nastoupil v roce 2005, boj proti dopingu jsem měl za svoji prioritu. Dobře jsem věděl, že doping v cyklistice měl své místo. Ale cyklistika ušla dlouhou cestu a odstoupit nemám v úmyslu," uvedl.  "Je mi ovšem líto, že všechny provinilce jsme nemohli chytit a z našeho sportu vyřadit," dodal.

Jednačtyřicetiletý Armstrong přišel o svou vítěznou sérii na Tour z let 1999 až 2005, k níž si podle Americké antidopingové agentury pomáhal velmi propracovaným systematickým dopingem. Podle ředitele legendárního závodu Christiana Prudhomma zůstanou všechny ročníky, v nichž slavný Texasan triumfoval, bez oficiálního vítěze. UCI se tímto tématem bude v pátek ještě zabývat.

Tituly prý zpětně nikdo nezíská

Prudhomme se domnívá, že tituly z daného období nemají nikomu dodatečně připadnout už proto, jak rozšířený tehdy doping mezi jezdci byl. To naznačuje i více než tisícistránková zpráva USADA, podle níž byl Armstrong součástí "toho nejvíce sofistikovaného, profesionálního a úspěšného dopingového programu, který kdy sport viděl".

"Je velmi obtížné akceptovat a pochopit, že se něco takového dělo. Lance Armstrong si zaslouží být pro cyklistiku zcela zapomenutou postavou," prohlásil Prudhomme. Počítá s tím, že Armstrong bude muset vrátit odměny za dosažené výsledky. "Reglement UCI je jasný. Když bude některému jezdci odebráno umístění, které je spojené s prémií, musí je (prize money) vrátit," dodal Prudhomme.

Proti Armstrongovi svědčili i bývalí týmoví kolegové, kteří pak díky spolupráci dostali snížené tresty za doping. "Pohnulo se to až po intervenci federálních agentů, kteří si ty závodníky předvolali, položili před ně na stůl odznak a pistoli a řekli jim: 'Čelíte velké porotě, musíte mluvit pravdu'. Tohle ty jezdce zlomilo," konstatoval McQuaid. Výrok UCI byl očekávaným vyústěním rozsáhlého skandálu okolo jedné z největších postav cyklistické historie. "Unie nemá na výběr. Podepsala kodex Světové antidopingové agentury WADA a ten ji k tomu zavazuje," řekl v srpnu šéf USADA Travis Tygart.

Armstrong, který v loňském roce definitivně skončil se závoděním, prakticky po celou kariéru čelil různým obviněním z dopingu, ačkoli ze všech testů vyšel s čistým štítem. Letos v červnu jej ale USADA na základě nového rozboru dřívějších krevních vzorků a výpovědí řady svědků obvinila z užívání krevního dopingu, testosteronu, růstového hormonu, steroidů a dalších nepovolených látek.

V srpnu Armstrong oznámil, že proti obvinění z dopingu se už nebude bránit. V reakci na to ho USADA zbavila všech titulů od roku 1998 včetně vítězství z Tour de France a doživotně distancovala z cyklistických závodů. Kvůli aféře se od Armstronga odvrátila řada dlouholetých sponzorů (například oděvní firma Nike, výrobce kol Trek nebo pivovar Anheuser-Busch). On sám minulý týden odstoupil z funkce předsedy své charitativní organizace Livestrong na podporu boje s rakovinou, z níž se sám úspěšně vyléčil.

Přehled nejznámějších dopingových případů na Tour de France v posledních letech

2006
Vítěz Tour de France Američan Floyd Landis měl během závodu pozitivní test na hormon testosteron. Po dlouhotrvajícím procesu byl zbaven titulu a potrestán dvouletým zákazem startu.

2007
Během Tour de France byli kvůli dopingovým nálezům vyloučeni Kazach Alexandr Vinokurov, Ital Cristian Moreni a Španěl Iban Mayo. Z pozice lídra byl navíc z rozhodnutí jeho týmu Rabobank kvůli podezření z dopingu odvolán Dán Michael Rasmussen. Všichni dostali tresty od jednoho roku do dvou let.

2008
Během Tour de France byli na krevní doping pozitivně testováni Bernhard Kohl z Rakouska, Španělé Manuel Beltrán a Moises Duenas, Italové Riccardo Ricco a Leonardo Piepoli nebo Němec Stefan Schumacher, zakázané látky měli v těle i Kazach Dmitrij Fofonov a Francouz Jimmy Casper. Většina závodníků dostala dvouletý trest.

2010
Španěl Alberto Contador měl při svém třetím triumfu na Tour de France pozitivní nález na clenbuterol. Po dlouhých průtazích byl zpětně potrestán dvouletým zákazem startu a anulováním všech výsledků dosažených po nálezu včetně triumfů na Tour de France 2010 a Giru d'Italia 2011.

2012
Americký cyklista Lance Armstrong byl kvůli systematickému organizovanému dopingu, jež prokázalo nové vyšetřování Americké antidopingové agentury (USADA), zpětně zbaven všech svých titulů od roku 1998 včetně sedmi vítězství na Tour de France z let 1999 až 2005. Zároveň byl doživotně distancován ze všech cyklistických závodů.

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...