Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povedený Fed Cup jako zlom k lepšímu? To se teprve uvidí, říká Kvitová

Australian Open

  16:17
OSTRAVA - Tenistka Petra Kvitová znovu předvedla svou báječnou "leváckou zatáčku". Italská rutinérka Roberta Vinciová se marně natahovala za jejím podáním, jež se točilo ven z kurtu. Hotovo! Česko je potřetí v posledních čtyřech fedcupových ročnících ve finále. Dvěma body k tomu přispěla právě Kvitová.

Petra Kvitová slaví výhru ve Fed Cupu proti Itálii foto: MAFRA - Alexandr Satinský

Světová šestka přijímala gratulace od soupeřek, příbuzných, svých parťaček i zbylých členů týmu a nemohla se zbavit slastného úsměvu. Ač není přirozená bavička, ujala se mikrofonu a v roli konferenciérky děkovala za přízeň divákům a popřála jim: "Veselé Velikonoce!"

Bylo pár minut po jejím vítězství nad Vinciovou, která českou favoritku zkoušela trápit svým ostře sekaným bekhendem. Jenže nakonec musela smeknout před copatou levačkou a její salvou střel s plochou dráhou letu. Na "winnery" Kvitová vyhrála 32-13.

ČTĚTE VÍCE

Podobně jako v sobotu proti Giorgiové ji často spasilo podání. Za stavu 3:3 v prvním setu odvrátila šest brejkbolů, klíčovou hru nadobro vybojovala dvěma esy. "Byl to hrozný game," řekla s úsměvem Kvitová. "Ale naštěstí jsem ho zvládla."

Esem pak zavřela první i druhou sadu. Vinciovou přemohla po dvou porážkách v řadě.

"Roberta hrála úplně jinak než v sobotu Camila," řekla čtyřiadvacetiletá tenistka. "Ten její čop byl nepříjemný, odskakoval hodně nízko. Servis mi nevycházel tak skvěle jako včera a Roberta lépe returnovala. Výměny byly delší, čemuž jsem se přizpůsobila, zbytečně jsem neriskovala. Zvládla jsem to hlavou."

(Zleva) Andrea Hlaváčková, Lucie Šafářová a Petra Kvitová slaví postup do finále

S psychikou na kurtu občas zápolí. Třeba na letošním Australian Open ji zmohla tíha očekávání, jež si na sebe sama naložila. Nápor na nervy, který prožívá coby fedcupová jednička, však v Ostravě "odpružila" brilantně. Též tenisově působila docela vyladěně, což muselo potěšit její tři muže - tenisového kouče Kotyzu, kondičního trenéra Všetíčka i psychologa Šafáře.

"Myslím, že jsem ukázala lepší pohyb, ledacos jsem doběhla. Servis mi psal, údery mám jistější. Všechno do sebe o víkendu zapadlo," kvitovala s povděkem.

Na Fed Cupu nastoupila po roce, na utkání se tuze těšila. O to větší radost jí postup do finále přinesl. "Už to se mnou necloumá, jako když se to stalo poprvé, ale pořád je to úžasný úspěch," prohlásila.

Petra Kvitová (vlevo) si podává ruku s Italkou Robertou Vinciovou

"Finále doma bude samozřejmě zajímavé. I z toho důvodu, že my a Němky máme v současnosti nejsilnější týmy. Německo po Fed Cupu hodně touží, holky po něm mají velkou žízeň. S Kerberovou a Petkovicovou jsou silné."

Češky se s Němkami střetnou v listopadu. Buď v Praze, nebo v Ostravě. O dějišti se ještě bude jednat.

Kvitové od příštího týdne startuje antuková část sezony, kterou nepovažuje za svou nejoblíbenější. Mnohem raději buší do tenisáků na trávě nebo na tvrdém povrchu v halách. Nejdřív ji čeká turnaj ve Stuttgartu. "Půjdu do něj bez speciální přípravy, prostě do toho spadnu," řekla.

V ostravské ČEZ Areně jí z lóží fandili rodiče nebo třeba bývalý kapitán hokejové reprezentace Robert Reichel. Pochází z nedalekého Fulneku. Taky proto pro ni vítězství tolik znamenala. Mohlo by ji parádní fedcupové představení po poctivé třítýdenní přípravě nakopnout do dalších měsíců?

"To poznáme až časem, jestli to byl nějaký zlomový moment," pronesla opatrně. "Ale třeba loni jsem po Fed Cupu proti Austrálii hrála na turnajích líp. Tak uvidíme."

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat