Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Povodně nadělaly škody za 30 milionů. Slalomáři chtějí o MS bojovat

Vodní slalom - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní slalom - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Podobnou situaci už před jedenácti lety jednou zažili, i proto vodní slalomáři věří, že mistrovství světa v polovině září na zaplaveném kanálu v Praze v Troji bude. Rozhodne se v nejbližších čtrnácti dnech. Kanál je sice ještě stále zčásti zatopen, ale vodáci už sčítají škody, které se vyšplhají přes 30 milionů korun.

"Já nejsem moc optimista, ale jsem bojovník a nikdy nic nevzdávám," řekl v Troji Jiří Rohan, předseda organizačního výboru šampionátu. Mistrovství světa se má vrátit do Prahy po sedmi letech. "Situace není dobrá, máme silného soupeře, ale napneme síly, abychom to zrealizovali," prohlásil bývalý úspěšný deblkanoista. Na něm nyní bude, aby se podařilo sehnat dostatek lidí na pomoc a hlavně finance na rychlou rekonstrukci. Je třeba opravit loděnici, na které voda napáchala škody kolem 25 milionů korun.

Dětské hřiště u vodáckého kanálu v Troji.

Dětské hřiště u vodáckého kanálu v Troji.

Je v majetku Univerzity Karlovy a byla pojištěna. "Takže to by snad neměl být problém," věřil Rohan. Na kanálu napočítal škody za šest milionů. "A to si myslím, by se taky mělo zvládnout," dodal. Klíčové nyní bude, jestli budou poškozeny klapky na jezu, které řídí průtok vody v kanálu. To se ale uvidí až v příštím týdnu, až voda definitivně opadne. "To by nás mohlo zastavit, to není v našich rukách. Ale ani v roce 2002 to nebyl problém, tak věřím, že i letos to bude v pořádku," řekl Rohan.

Právě zkušenosti z roku 2002 vodákům nahrávají. Stihli vyklidit celou loděnici, zachránili spoustu materiálu. I při uklízení už věděli, jak na to. "Ještě než úplně odtekla voda, tak jsme snadno dostali pryč to bahno," řekl kanoista Stanislav Ježek, stále aktivní závodník, ale také jeden z klíčových mužů organizačního výboru. "Je to jen otázka peněz. Když budou, dá se opravit všechno," prohlásil. U dramatických povodní byl před jedenácti lety, nyní pomáhá opět. Díky zkušenostem dokáže rozlišit, co je důležité a co pro MS nutné není.

Ruku k dílu přišel do Troji přiložit i stříbrný olympijský medailista Hradilek

"Už víme, co má smysl zachraňovat, co je potřeba udělat hned," řekl. Velkou škodu voda napáchala v elektrických rozvodech kolem kanálu. "Kape z toho voda, zrevidovat se bude muset i napájení silnoproudem, to je v zemi," vyprávěl. "Ale není to nic, co by nás mohlo zastavit vůči MS," doplnil. Ruku k dílu přišel do Troji přiložit i stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek, byť má nabitý program a hned ve středu letí do Londýna na trénink před prvními závody Světového poháru příští týden v Cardiffu. "Já věřím, že se to za ty tři měsíce stihne, už za měsíc to tu určitě bude vypadat jinak," rozhlédl se kolem po haldách nepořádku. Cítí i podporu kamarádů ze světa.

Kajakář Vavřinec Hradilek

Kajakář Vavřinec Hradilek

"Hodně lidí mi volalo, že přijedou pomoct, že pošlou peníze," poukázal na solidaritu vodáků. Každopádně v Troje čeká všechny perné léto. "Bude to víc práce, ale jde o mistrovství světa, tak se snad kvůli tomu každý kousne. Musíme řešit a ne fňukat, jak je to blbý," uvedl Ježek. Čeká ho i přesvědčování vedení mezinárodní federace ICF. "Vnímání situace lidí z ICF od stolu je jiné. Ale když si teď vzpomenete, že uděláte mistrovství světa jinde, budou to stejné problémy, jako máme my tady. To nejde ze dne na den. My to prostě chceme udělat," dodal rozhodně.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...