Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povýšil a Hlaváčková získali na úvod paralympiády bronz

Sport

  18:27
PEKING - Česká výprava získala v úvodním soutěžním dnu paralympijských her v Pekingu dvě medaile. Obě byly bronzové a postarali se o ně plavci: Jan Povýšil skončil třetí ve finále kraulové stovky kategorie S4, Běla Hlaváčková pak doplavala na třetím místě rovněž na 100 metrů volný způsob v kategorii S5.

Ilustrační foto. foto: ČTK

Ve Vodní kostce měl Povýšil blízko ke stříbru, od nějž ho dělilo 13 setin sekundy. "Mám rozporuplné pocity. Mohl jsem být druhý a jsem na sebe trošičku naštvaný," řekl po závodě. Obracel přitom na první pozici, tu ale neudržel. "Posledních dvacet pět metrů mi nevyšlo. Šel jsem do toho asi zbytečně moc silově," konstatoval Povýšil.

Na kraulové stovce se v kategorii S4 nepostavil na start hlavní favorit Clodoaldo Silva z Brazílie. Ve čtvrtek byl totiž přeřazen do kategorie S5 s nižší mírou postižení. "Všechny porážel o osm sekund, takže kdyby startoval, byl bych čtvrtý. Takhle se můžu radovat z bronzové medaile, za kterou jsem nesmírně rád," dodal Povýšil.

Šestadvacetiletý plavec, který startuje na třetí paralympiádě, vyrovnal své dosavadní maximum ze Sydney. Bronz získal i na loňském mistrovství světa v Durbanu, před čtyřmi lety v Aténách byl sedmý.

Nejsilnější disciplínou dvaatřicetileté Hlaváčkové je znakařská padesátka, na které se představí v pondělí. Dnes ukázala, že do Pekingu přijela s velkou formou a v závodě na 100 metrů volný způsob o dvě vteřiny překonala český rekord. "Líp už to nešlo. Něco takového jsem si vůbec nepředstavovala," radovala se po bronzovém dohmatu.

Také Hlaváčková odstartovala výborně a na obrátce byla druhá. Celý závod velmi těsně soupeřila o druhé až čtvrté místo s Izraelkou Pezarovou a Ukrajinkou Akopjanovou, kterou nakonec předčila. "V posledních dvaceti metrech vytuhla víc než já," oddechla si Hlaváčková.

O tom, že by měla medailově splněno, však nechce ani slyšet. "To vůbec ne, mám vyšší ambice," poukázala na pondělní závod, který by ráda vyhrála. "Mám tu výhodu, že rychle regeneruji. A také mám výborného fyzioterapeuta," dodala aténská vítězka závodu na 50 metrů znak.

Cyklista Jiří Bouška skončil těsně za medailovými pozicemi ve stíhacím závodu na tři kilometry. Pro bronz v kategorii CP4, který Bouška obhajoval, si na velodromu Lao-šan dojel jeho španělský soupeř César Neira.

Bouškovi chyběly k bronzu tři vteřiny. "Jsem trošku naštvaný, protože když už je ve hře medaile a jste k ní tak blízko, čtvrté místo zamrzí. Ale myslím, že jsem svou kůži nedal lacino a nemám se za co stydět. Neúspěch to rozhodně není," řekl osmadvacetiletý reprezentant.

V kvalifikaci přitom zajel třetí čas a v duelu o bronzovou medaili od začátku vedl, ale na posledním kilometru náskok ztratil. "Chtěl jsem rychle začít, mít Césara na dohled a držet si odstup, což se bohužel nepodařilo. V závěru mi nestačily síly, vyhrál prostě ten lepší," uznal český cyklista.

Jiří Ježek, největší medailová naděje českého cyklistického týmu na paralympiádě, se představí v pondělí ve stíhacím závodu kategorie LC2 na čtyři kilometry.

Výsledky: 1. Smetanine (Fr.) 1:24,67, 2. Oribe (Šp.) 1:26,62, 3. Povýšil (ČR) 1:26,75.

Plavání:

Muži:

100 m v. zp., kat. S4:

100 m mot., kat. S13: 1. Salej (Běl.) 58,89 - světový rekord, 2. Taiganidis (Řec.) 59,24, 3. Strokin (Rus.) 1:00,83, ...16. Štěpánek (ČR) 1:06,93.

Ženy: 1. Peralesová (Šp.) 1:16,65 - světový rekord, 2. Pezarová (Izr.) 1:21,57, 3. Hlaváčková (ČR) 1:22,20.

100 m v. zp., kat. S5:

Dráhová cyklistika: 1. Scott (Austr.) 3:40,144, 2. Išii (Jap.) 3:40,157, 3. Neira (Šp.) 3:45,753, 4. Bouška 3:48,912, ...6. Jirka (oba ČR) 3:53,566.

Muži:

Stíhací závod na 3000 m, kat. CP4:

Stíhací závod na 3000 m, kat. CP3: 1. Kenny (Brit.), 2. Čin Jong-sik (Kor.) dostižen, 3. Quevillon (Kan.) 4:03,277, ...5. Kvasnička (ČR) 4:11,715.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!