12. září 2007 13:09 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Praha má šanci, ale později

Bude Praha pořádat olympijské hry? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude Praha pořádat olympijské hry? | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Praha má jen minimální šanci, že uspořádá olympijské hry v roce 2016. Proti kandidatuře české metropole hrají dvě historická pravidla: kandidát napoprvé hry většinou nedostává a jen málokdy v historii hostí stejný kontinent dvě olympijská klání v řadě.

Prezident Evropských olympijských výborů Patrick Hickey se domnívá, že větší šance bude mít česká metropole až při druhém, nebo třetím pokusu. 

Dosud známými kandidáty jsou vedle Prahy i Tokio, Chicago, Rio de Janeiro, Madrid, Dauhá a Baku, uzávěrka přihlášek je ve čtvrtek 13. září. Seznam zveřejní Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zřejmě až na začátku října po podpisu schvalovacího procesu kandidatury a po zaplacení poplatku 150.000 dolarů za její přijetí.

"Statistiky hovoří o tom, že až na výjimky první kandidatura není úspěšná," řekl Hickey s upozorněním na hry v Atlantě, která dostala možnost organizovat hry v roce 1996 hned napoprvé. "Přesto si myslím, že Praha má velmi dobré šance," prohlásil irský funkcionář, který svou druhou cestu do Prahy spojil s návštěvou kvalifikačního boje fotbalistů své země proti České republice.

Před deseti lety Hickey gratuloval Emilovi a Daně Zátopkovým k 75. narozeninám, v úterý stihl schůzku s předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem, pražským primátorem Pavlem Bémem i návštěvu Sazka Areny. A znovu popřál Daně Zátopkové k dalšímu jubileu.

"Určitě je kandidatura prospěšná Praze i celé České republice," dodal. Idea Prahy organizovat malé komorní hry je podle Hickeyho správná. "Je jasné, že Peking bude megalomanský, ale sám předseda MOV spíš zbrojí proti gigantismu. Malá města budou mít šanci," prezentoval člen MOV názorové smýšlení svého šéfa Jacquese Roggeho.

"Každé město může olympiádě dát svou ideu," řekl, ale připustil, že Evropa po Londýně 2012 hry nejspíš nedostane. "Není to sice pravidlo, ale obvykle tomu tak je." Ačkoliv s tím vnitřně příliš nesouhlasí, Hickey ví, že velmi důležitý bude lobbing. "Plénum MOV má 114 lidí, je třeba s nimi mít dobré vztahy. Což tady Milan má," řekl a ukázal na vedle sedícího Jiráska.
Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz