Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přání české jedničky Vokouna: Hlavně ne nájezdy...

Sport

  0:15
VANCOUVER/PRAHA - Je na místě. Dobře připraven dovést hokejisty olympijským turnajem co nejdál - vždyť není v českém týmu muže, na něhož se spoléhá víc...

Tomáš Vokoun ve své speciální masce. foto: Reuters

Také Tomáš Vokoun dorazil do Vancouveru coby gólman s nejvyšší úspěšností zákroků v NHL. Letos chytá v životní formě, jen díky němu drží Florida Panthers naděje na play off. Teď to samé od něj čekají i Češi. "Cítím se v pohodě," říká 33letý brankář. "Když se vám daří, sezona je potom nějaká lehčí."

Po těle má od puků několik naraženin, ale strach o něj mít nemusíte. "Pár maličkostí bolí, jenže to má přece každý. Je to normální," povídal rodák z Karlových Varů.

O čem ještě?

O prvním duelu se Slováky. "Nemyslím na to, že budeme hrát právě s nimi. Jen se normálně připravuju jako na kohokoliv jiného. Důležité je dobře vstoupit do turnaje, hlavně z hlediska sebevědomí pro mužstvo. Kdo nastoupí za ně, neřeším."

O své přípravě na turnaj. "Koncentruju se jen sám na sebe, většinu hráčů, co proti mně hrají, dobře znám. Pro mě je důležitější, jak se cítím já, a ne kdo proti mně hraje. Pokud se cítím dobře a chytám dobře... Je to potom jedno."

O užším zámořském hřišti. "Vítám to, jsem na něj zvyklý, stejně jako většina hráčů z elitních šesti mužstev. Je to krásná hala, myslím si, že se v ní bude hrát dobrý hokej. Třeba oproti Turínu, kde led nebyl určitě tak kvalitní."

Tomáš Vokoun (vpravo) a Ondřej Pavelec.

O samostatných nájezdech. "No, v NHL se mi v nich moc nedaří, přitom až na letošek byly dobré. Dost těžko se to rozebírá, protože v klubu je normálně trénujeme, cítím se na nich dobře. Jenže pak stejně prohrajeme... Jako každý brankář doufám, že tady na ně nedojde. V lize je to něco jiného, jde jen o bod. Ale tady nás to může vyřadit. Je to loterie, kterou může bez ohledu na statistiky kdokoliv vyhrát či prohrát."

O cíli na olympiádě. "Ten se nikdy nemění, chci vyhrát jako každý hráč z těch šesti nebo sedmi nejsilnějších mužstev - všichni máme stejné přání. Jinak by přece ani nemělo cenu sem jezdit. I když nejsme favorité, máme velmi kvalitní tým na to, abychom tu vyhráli."

O své nové masce. "Docela se mi líbí. Ano, je velice pěkná, módní, řekl bych... Je vidět, že ji dělal člověk, který se tím zabývá. Nastříkání je blýskavé a takové více načinčané. Já měl jediné dva požadavky: aby ta maska měla bílý proužek kolem průzoru na oči a taky aby se na ní objevilo něco, co by korespondovalo s naší republikou."

OCHRANY HLAVY BRANKÁŘŮ

Maska Česka: Kolem mřížky svítí bílá barva, jinak celou masku zdobí český národní znak. "Ta bílá se mi líbí od doby, co to měl Félix Potvin v Torontu," vysvětluje Tomáš Vokoun. I on se mezi hokejovými brankáři zúčastní přehlídky uměleckých motivů... Přitom dříve se o design své přilby příliš nestaral. "Až letos to bylo poprvé, co jsem si v klubu svoji masku trochu změnil. Jinak mi ji vždy nastříkali, poslali a já tam neměl kromě svého jména vzadu vůbec nic osobního."

Tomáš Vokoun.

Maska USA: Drobné trable měli gólmani USA. Ryan Miller i Jonathan Quick si dle nařízení MOV museli na svých maskách zakrýt slogany porušující olympijská pravidla. Z Millerovy helmy zmizel nápis "Miller Time", jenž je sloganem stejnojmenného pivovaru. Quick má odstranit vzkaz "Support Our Troops" - "Držíme palce našim vojákům", označený za propagandu. Nápisu "Matt Man" se ale Miller vzdát nehodlal. Připomíná mu bratrance Matta Schoalse, jenž podlehl rakovině.

Helma amerického brankáře Ryana Millera.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...