Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravidla plavání jsou sexistická

Sport

  13:17
SYDNEY - Sexistická. Taková jsou podle světové a evropské šampionky Theresy Alshammarové nová pravidla v plavání. Švédská reprezentantka to prohlásila poté, co přišla o světový rekord na trati 50 metrů motýlek kvůli tomu, že na sobě měla dvoje plavky.

Švédská plavkyně Therese Alshammarová foto: ČTK

Jednatřicetileté Švédce se nelíbí zejména takzvaná pravidla "slušného oblékání". Závodníci sice nesmí nosit dvoje plavky, aby neměli příliš velký vztlak, pod jejich spodní částí však mohou mít ještě jedny krátké plavky.

"Myslela jsem, že cudné plavky jsou prostě cudné plavky," citovala Alshammarovou agentura AP. "Skoro bych řekla, že tahle pravidla jsou dost sexistická. Mužům na zakrytí intimních partií stačí jenom slipy, ženám ale rozhodně ne. Žila jsem v domnění, že podle pravidel si můžu zakrýt všechny intimní partie. Jak je vidět, tak asi ne...," dodala.

Alshammarová v úterních rozplavbách na závodech v Sydney překonala časem 25,44 sekundy vlastní světový rekord o dvě setiny. Když se však zjistilo, že pod plavkami měla ještě jeden kompletní úbor, byla diskvalifikována.

Nové regule zavedla Mezinárodní plavecká federace FINA a národní svazy kvůli smršti světových rekordů, která přišla s nástupem revolučních modelů plavek.
Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...