Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský maraton poprvé vyhrál Asiat

Sport

  12:59
PRAHA - Katarský vytrvalec Hasan Mubarak Šamí vypálil rybník všem keňským favoritům a vyhrál dvanáctý ročník Pražského mezinárodního maratonu. Rodák z Keni doběhl do cíle na Staroměstském náměstí v neoficiálním čase 2:11:10 hodiny.
Maraton - ilustrační foto

Maraton - ilustrační foto foto: William B. PlowmanČTK

Mezi ženami byla nejrychlejší Ruska Alina Ivanovová, vítězka z roku 2000, která dnes proběhla cílem neoficiálně za 2:29:18 hodiny.

Na stupních vítězů se za překvapivým vítězem seřadili David Kemboi (2:11:39) a Joseph Kiprotich Ngeny (2:13:56), na čtvrté pozici skončil obhájce loňského vítězství Steven Cheptot Matebo (2:16:38). Traťový rekord dnes ani v jedné kategorii nepadl, limit na mistrovství Evropy v Göteborgu nesplnil ani jeden z českých vytrvalců.

Mistrem republiky se stal Pavel Faschingbauer, který neoficiálním časem 2:17:11 hodiny zaostal o 21 sekund za potřebným výkonem. Důvodem byly podle jeho vyjádření střevní potíže, kvůli kterým si musel nejlepší český běžec na 18. kilometru odskočit.

"To se mi stalo poprvé v kariéře, je to smůla," řekl Faschingabuer v cíli. Na stupně vítězů v domácím šampionátu se spolu s ním postavili stříbrný Pavel Novák a třetí Jan Bláha. Šamí vévodil závodu od začátku až do konce. Hned od úvodních kilometrů se Katařan držel dvou keňských vodičů Nyabutiho a Keina a jako jediný s nimi také dokázal udržet krok. Nikdo ze soupeřů nedokázal zrychlit, aby vedoucí skupinku dohnal. Stylem start - cíl vyhrála také Ivanovová.
Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...