Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pražský maraton vyhrál Keňan Ivuti

Běh začal tradičně na Staroměstském náměstí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běh začal tradičně na Staroměstském náměstí. | foto: ČTK

PRAHA Keňský běžec Patrick Ivuti dnes vyhrál Pražský mezinárodní maraton. V ulicích české metropole dosáhl času 2:07:48, čímž překonal o více než minutu traťový rekord, který odolával od roku 1998.

Mezi ženami triumfovala Ruska Olga Gloková v čase 2:28:27, která za sebou nechala všechny africké pronásledovatelky, na traťový rekord to ale nestačilo.

Ivuti v Praze nezávodil poprvé, už před dvěma lety tu vyhrál půlmaraton a se stejnou dravostí se vrhl i na dvojnásobnou trať. Od začátku se pohyboval v čele nejprve osmnáctičlenné skupiny, která se osamostatnila v čele po prvních deseti kilometrech. Když se skupinka ve druhé polovině začala dále trhat, nastoupili předloňský vítěz chicagského maratonu Ivuti a jeho krajan Kibiwott.

I když dosavadní tempo odpovídalo traťovému rekordu, ještě jej vystupňovali, a tak si Ivuti kromě 16 tisíc eur (asi 429 tisíc korun) za vítězství z Prahy odveze i dalších 10 tisíc eur za traťový rekord.

Třicetiletý běžec překonal výkon svého krajana Elijaha Lagata z roku 1998 o minutu a čtyři vteřiny a téměř vyrovnal své osobní maximum.

V africké konkurenci byl hodně vidět i ukrajinský vytrvalec Mykola Antoněnko, který skončil čtvrtý, zato čeští závodníci skončili daleko za ním. Mistrem republiky se nakonec stal naturalizovaný Etiopan Mulugeta Serbessa. Osmatřicetiletý ortoped z Týna nad Vltavou využil zaváhání dosud suverénního Róberta Štefka a kromě patnáctého místa v závodě získal titul mistra republiky v čase 2:27:16.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...