Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Favorit Tadese vyhrál půlmaraton, proti rekordu byl pražský chlad

Sport

  13:37aktualizováno  16:39
PRAHA - Do Prahy přijel s touhou překonat svůj světový rekord z Lisabonu před třemi lety, tabulky ale nezměnil. Proti Zersenayi Tadesemu z Eritreje se spikla zima, neboť teploměr při Pražském maratonu ukazoval sotva šest stupňů. Cílem proběhl v čase 1:00:10 h, takže nezlepšil ani traťový rekord Etiopana Atsedu Tsegaye z loňského roku (58:47).

Zersenay Tadese foto: MAFRA - Michal Sváček

V tomto směru ale měnila zápis vítězka závodu žen Gladys Cheronová z Keni, jež se blýskla časem 1:06,48. Rychleji v Praze dosud žádná žena neběžela.

"Byla opravdu velká zima, navíc jsem tady nastydl, v noci jsem pocítil příznaky chřipky. Nebylo to ideální, chvílemi jsem měl těžké nohy. V takové situaci jsem rád za vítězství," konstatoval Tadese, autor dosud nejlepšího času historie 58:23.

Vedoucí skupina dvanácti běžců ztrácela na mezičas při rekordu už na pátém kilometru. Na desátém, kdy se oddělila pětice Afričanů, to bylo už dvacet vteřin ztráty, společně běželi až na poslední kilometr. V závěru se pustila do mocného trháku dvojice běžců z Eritreje, z nichž byl Tadese rychlejší než Mesel.

"V takovéhle zimě jsem běžel zatím jen jednou v Anglii, byla to desítka v Manchesteru. Takže, pokud jde o půlmaratony, můžu pražský čas považovat za osobní rekord v takhle chladných podmínkách," usmál se drobný kudrnatý vítěz.

Suverénní vítězka závodu žen Gladys Cheronová z Keni překonala při Hervis 1/2Maratonu Praha loňský traťový rekord své krajanky Joyce Chepkiruiové o 15 vteřin a tvářila se udiveně. "Nečekala jsem, že bych tady mohla v tak chladném počasí zvítězit nebo být mezi prvními. Zvlášť proto, že v noci před startem se mi o závodech pravidelně zdává, ale tentokrát sen zůstal otevřený, před závěrem jsem se probudila," přiznala vytrvalkyně, kterou potěšilo i zlepšení osobního rekordu o půldruhé minuty.

Spokojeností zářil nejlepší z českých běžců Jiří Homoláč, jenž si časem 1:05:41 vylepšil osobní rekord. "Ještě ve středu jsem si myslel, že to neuběhnu, necítil jsem se zdravotně fit, ale pomohl mi odpočinek. A je z toho splněný limit na světovou univerziádu, je to super," povídal, zatímco nejlepší z českých žen Ivana Sekyrová, v cíli dvanáctá, si pochvalovala přízeň diváků.

"Strašně mě povzbuzovali, ale mně stačilo, když jsem slyšela Hele, běží paní Sekyrová! Sleduji si tepovou frekvenci a tohle mě výdycky uklidnilo," vyprávla jedenačtyřicetiletá učitelka z Klatov, jež se loni dokázala prosadit do olympijského maratonu v Londýně.

Výsledky pražského půlmaratonu

  • Muži: 1. Tadese 1:00:10, 2. Mesel (oba Erit.) 1:00:10, 3. Kipsang 1:00:16, 4. Kirop 1:00:18, 5. Kiplagat (všichni Keňa) 1:00:21, 6. Kassw (Etiop.) 1:01:16, ...18. Homoláč (AK Kroměříž) 1:05:41, 22. Krupička (Jiskra Ústí n/O) 1:07:56.
  • Ženy: 1. Cheronová (Keňa) 1:06:48, 2. Degefaová (Etiop.) 1:08:12, 3. Ochichiová (Keňa) 1:09:19, 4. Mekashaová 1:09:31, 5. Kirosová (obě Etiop.) 1:09:38, 6. Mutuneová (Keňa) 1:10:05, ...12. Sekyrová (AK Sokolov) 1:15:58, 13. Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:16:07, 14. Kamínková (AK Olomouc) 1:17:30.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat