25. října 2008 9:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Před 145 lety byl v Londýně založen první fotbalový svaz

V současnosti je nejúspěšnějším klubem Manchester United. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V současnosti je nejúspěšnějším klubem Manchester United. | foto: ČTK

LONDÝN Fotbalová asociace, první fotbalový svaz na světě, byla založena 26. října 1863 v Anglii. V londýnské restauraci U svobodného zednáře se toho dne sešli zástupci čtrnácti fotbalových klubů a škol, aby vytvořili jednotnou organizaci a současně podali návrh na sjednocení několika variant pravidel hry.

 Diskuse o pravidlech trvala do 8. prosince, kdy byla přijata první pravidla takzvaného asociačního fotbalu, jejichž základ tvořila pravidla univerzity v Cambridge.

Činovníky k tomuto kroku vedl rostoucí počet fotbalových klubů a jejich snaha střetávat se mezi sebou. Do té doby se fotbal vyvíjel poměrně živelně, jednotlivé školy a kluby měly svá vlastní pravidla a různý byl i počet hrajících hráčů: někdy jich po hřišti běhalo 40, jindy 30. Majitelé některých klubů však při projednávání jednotných pravidel nechtěli připustit, že by měli být hráči potrestáni za to, že si na míč při zápase sáhli rukou. Tato skupina se proto odštěpila a vzniklo ragby.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!