Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před deseti lety by Kubica nepřežil

Sport

  11:15
PRAHA - Díky pokroku v bezpečnosti závodů formule 1 neměla hrozivě vypadající havárie polského pilota Roberta Kubici ve Velké ceně Kanady tragické následky.

Hrůzostrašně vypadající karambol Poláka Roberta Kubici v monopostu F1. foto: ČTK

„Kdyby došlo k takové havárii před více než deseti lety, tak by měl zřejmě minimální šanci na přežití,“ je přesvědčen Pavel Turek, který ve světě nejrychlejších automobilových závodů pracoval ve stáji McLaren a momentálně působí v roli odborného televizního komentátora při přenosech F1.„Nároky mezinárodní federace FIA na bezpečnost ztěžují týmům život, i přední stáje mají problémy splnit nároky na crashtesty, ale je vidět, že je to jediná cesta,“ říká. „Městská trať v Montrealu nepatří mezi nejbezpečnější. Shodou okolností poslední vážná havárie se v šampionátu F1 stala před deseti lety také tam, když Olivier Panis narazil do zdi a zlomil si obě nohy,“ vzpomněl Turek. Něco takového mohlo postihnout i Kubicu, ale při čelním nárazu v rychlosti přes 280 km/h sehrála rozhodující roli absorpce energie.

„Přední část vozu se vyrábí nanášením jednotlivých vrstev uhlíkových vláken ve střídavých směrech. Díky této technologii se Kubicův monopost nejvíce zbrzdil a v té chvíli zřejmě došlo k pouhému zhmoždění kotníku. Při následném vymrštění a hrůzostrašných přemetech ho zase ochránilo vyvýšené místo vozu na hlavou,“ vysvětluje znalec, podle nějž se velice vylepšil i zdravotní systém.

„Dbá se na odbornost lékařského zásahu. Komisaři, kteří jsou první u havárie, nesmějí jezdce odpoutat z pásů. Čeká se s tím na oficiálního lékaře.“

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...