Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kontroverzní studie: před atletickým MS v Tegu dopovala třetina sportovců

MS v Tegu: Usain Bolt diskvalifikován. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS v Tegu: Usain Bolt diskvalifikován. | foto: Reuters

PRAHA Světová antidopingová agentura WADA zveřejnila dlouho utajované výsledky studie z roku 2011. Podle ní před MS v Tegu v onom roce dopovala až třetina atletů.

Výsledky studie univerzity v Tübingenu a harvardské Medical School, které vznikly na základě ankety a tzv. metody znáhodnělých odpovědí, jsou bez přehánění šokující: z 2167 atletů, již byli v roce 2011 osloveni při MS v Tegu a Panarabských hrách v Kataru, se jich k užívání dopingu ve 12 měsících před soutěží přiznalo 30, respektive 45 procent.

V síti dopingových komisařů WADA přitom na MS v Tegu uvázlo pouze 0,5 procenta atletů, na Panarabských hrách pak 3,6 procenta. Dlouhodobý průměr pozitivních vzorků je u testování krve a moči pak podle informací z WADA jedno až dvě procenta.

„Studie ukazuje, že biologické testy krve a moči odhalí pouze zlomek dopingových případů,“ říká k výsledkům jeden z autorů studie profesor Harrison Pope Jr. z Harvardovy univerzity. „Je to pravděpodobně kvůli tomu, že sportovci objevili různé cesty, jak nebýt při testech chyceni,“ uznává Pope a dodává, že není žádný důvod se domnívat, že množství dopingu je v roce 2017 nějak zvlášť odlišné od stavu v inkriminovaném roce 2011.

Proč však výsledky studie financované samotnou WADA, které na začátku tohoto týdne zveřejnil časopis Sport Medicine, byly 6 let v trezoru? Podle šéfa světové atletiky Sebastiana Coea panovaly nejasnosti okolo zvolené výzkumné metody. Ta kombinuje triviální otázky s citlivými, třeba těmi na užití zakázané substance, v respondentech vyvolává důvěru a zaručuje nízkou statistickou chybovost.

Taková nařčení od hlavy IAAF ale odmítají autoři studie a obviňují federaci z nečinnosti za účelem skandální data ututlat. Přitom některé závěry včetně zprávy o tom, že na MS v Tegu dopovala třetina atletů, unikly už před dvěma lety a už tehdy čelila IAAF kritice, že studii neuvolnila do médií.

Zdržení? Neví se proč

„IAAF odkládá zveřejnění studie bez konkrétního důvodu. To je vážné porušení svobody publikování,“ hřímal v roce 2015 Rolf Ulrich z univerzity v Tübingenu, která výzkum prováděla.

Ani nyní není jasné, proč došlo k tak dlouhému odkladu. „Nedokážu říct, proč to trvalo tak dlouho. Nemám tušení,“ řekl Ulrich začátkem týdne britskému deníku Guardian. „Tyhle informace měly být zveřejněny o hodně, hodně dříve,“ přidává se Paul Dimeo, expert na doping z univerzity ve Stirlingu, jenž nebyl ve výzkumu zainteresován. Šestiletá pauza mezi dokončením sběru dat a zveřejněním výsledků je podle něj na hranici skandálu.

„Skutečný rozměr dopingu zůstává utajen,“ přiznávají autoři kontroverzní studie, která rozporuje oficiální data WADA. K očistě atletiky zmítané obřím dopingovým skandálem v Rusku i jiných zemích však rozhodně nepřispěje, když zveřejňování podobných profesionálně shromážděných dat bude bránit samotná světová atletická federace.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...