Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před olympiádou v Soči vzroste o 57 procent počet dopingových kontrol

Sport

  11:00
JOHANNESBURG - Sportovce čeká před olympijskými hrami v Soči rekordní počet dopingových testů. Podle nového předsedy MOV Thomase Bacha, jenž se v Johannesburgu na konferenci o dopingu ve sportu vyslovil pro zpřísnění trestů, se množství kontrol v přípravě zvýší oproti ZOH ve Vancouveru o 57 procent.

Dopingová laboratoř. foto: ČTK

"V přípravě na hry se zvýší počet mimosoutěžních kontrol z 804 před Vancouverem na 1269. To je o 57 procent víc," prohlásil Bach na konferenci. "Celkem provedeme 2453 testů," konstatoval s připomenutím, že v roce 2010 jich bylo 2149. MOV hodlá podle Bacha, jenž se ujal předsednické funkce po zářijových volbách, postupovat v boji proti dopingu moudře a neústupně. Prioritou by se v budoucnu měly stát inovace testů a technologií bez ohledu na náklady, které si výzkum vyžádá.  Vynaložené peníze Bach nepovažuje za náklady, ale za investici do sportu.

"Potřebujeme více speciálně zaměřených testů, musíme se zaměřit na výzkum," řekl německý funkcionář. Je prý potřeba ověřit, zda neexistuje lepší a spolehlivější metoda, než jsou současné analýzy krve a moči. K boji proti dopingu se Bach staví nesmlouvavě a ve svém projevu se znovu zařadil mezi zastánce přísnějších trestů. "Ochrana čistých sportovců musí být naším hlavním cílem," prohlásil. Podporuje proto návrhy na zdvojnásobení současných dvouletých trestů za první prohřešek. O navrhované změně dopingových postihů bude tento týden v Johannesburgu hlasovat světová antidopingová agentura WADA.

WADA zavede nové dopingové testy moči na steroidy

Antidopingové laboratoře budou mít od příštího roku k dispozici novou technologii testů moči, která dokáže odhalit sportovce užívající steroidy. Podle Světové antidopingové agentury WADA je test zaměřen především na testosteron a bude doplňovat biologický pas sportovců.

WADA technologii označuje jako dvojče současného systému analýz krve používaného v biologických pasech. Antidopingovým organizacím umožní vytvořit profil hladiny steroidů u každého sportovce ze vzorků moči a poté identifikovat jakékoliv podezřelé výkyvy.

Zavedení biologických pasů sledujících krevní hodnoty pomohlo k odhalení množství případů zneužívání látky EPO. V současnosti systém podle WADA využívá přibližně 35 sportů. Nový projekt představil předseda WADA John Fahey na světové konferenci o dopingu ve sportu v Johannesburgu. Technologie, která by měla nahradit od roku 2008 používané krevní testy, bude k dispozici od 1. ledna.

Autoři: ,

Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky
Toys and Stories: Děti z redakce otestovaly půjčené hračky

Také se vám stává, že vaše děti si hromadí hračky, se kterými si vůbec nehrají? Možná je čas to změnit. Naše rodiny otestovaly první on-line...

Mohlo by vás zajímat