13. května 2014 20:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Brzký odchod třinecké růže. Šachistka Pertlová zemřela na rakovinu

Soňa Pertlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soňa Pertlová. | foto: blog.praguechess.cz

PRAHA Krása, půvab, laskavost, chytrost. A schopnost rozdat se. Těžko říct, kterou její vlastnost upřednostnit. Mladá a talentovaná šachistka Soňa Pertlová zářila za 64 políčky víc a víc, byla plná života, přátelská, společenská a obdivovaná. Prosadila se do domácí špičky, a když chtěla na cestě vzhůru pokračovat, ohlásila se zákeřná choroba. Nejprve ji přibrzdila a po druhém útoku jí vzala to nejcennější. Už jsou to tři roky, ale pořád chybí všem blízkým a přátelům zejména ze světa šachových figurek.

Smuteční síň v Třinci praskala ve švech, každý se chtěl rozloučit se Soňou Pertlovou. Vedle rodiny se v síni tísnili spolužáci, sportovci a přátelé. Psal se 14. květen 2011 a nikomu nebylo do řeči.

O čtyři dny dříve a dva dny po odchodu třiadvacetileté talentované šachistky napsal nejlepší český šachista posledních let David Navara na svém blogu na webu Pražské šachové společnosti:

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

„Ještě na konci března mi přála všechno nejlepší k narozeninám, přestože její stav byl velmi vážný. Její pobyt mezi námi byl krátký, ale stihla během něj mnohé. Měla skutečnou chuť do života a je smutné, že nás opustila tak brzy. Věřím, že se teď na nás odněkud shora dívá z jiného světa, v němž není bolest ani smutek. Vzpomínám si, jak Soňa psala v roce 2009 z Wijk aan Zee reportáž pro Novoborský šachový server.

Někdo ze čtenářů se nad fotografiemi podivil: Soňo, vážně jsi teď brunetka? Soňa odpověděla s dost drsným smyslem pro humor: Jsem a doufám, že zůstanu. Soňa Pertlová zůstane v našich vzpomínkách taková, jaká byla vždy. Milá, přátelská, statečná, optimistická. V tom se od ní můžeme učit. Čest její památce.“

Tesknili a stále teskní mnozí, zapomenout nemohli a ani nechtějí. Protože každé setkání s půvabnou mladou ženou, která byla podle šachistů Milana Babuly a jejího trenéra Pavla Čecha obdařena vhodnými vlastnostmi a všestranným talentem, bylo jako injekce s velkou dávkou radosti a optimismu.