Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překážkář Robles byl diskvalifikován a přišel o zlato

Sport

  16:00aktualizováno  16:37
TEGU - Měl to být elektrizující souboj tří nejrychlejších mužů historie běhu na 110 metrů překážek, nakonec na stupních vítězů dva z nich nejsou. Jednička sezony David Oliver běžel pomalu a Dayron Robles byl po dnešním finále na mistrovství světa v korejském Tegu diskvalifikován. Zlato tak získal Američan Jason Richardson, ale kubánská výprava se proti verdiktu neúspěšně odvolala.

Liu Xiang a Robles. foto: Reuters

Světový rekordman a olympijský vítěz proběhl sice cílem jako první v čase 13,14 sekundy, ale na

Překážkář Petr Svoboda:

"Diskvalifikace Roblese je nesmysl. Podobné věci se stávají na každém mítinku, v dráhách je totiž omezený prostor. Robles měl vyhrát, byl prostě nejlepší."

posledních dvou překážkách vadil čínskému soupeři Liou Siangovi, kterého dvakrát odstrčil a znatelně zpomalil. Navíc běžel až moc blízko pravému okraji své dráhy, těsně vedle Číňana, který klesl vinou kolize na třetí místo.

"Dvakrát jsme se se Siangem střetli nad devátou a desátou překážkou, ale každý máme odlišnou techniku a to se stává," prohlásil Robles ještě před tím, než byl diskvalifikován. Obvykle se ale kolize přihodí překážkářům, kteří běží vedle sebe a mají různé švihové a přetahové nohy. Stávalo se to českým překážkářům Petru Svobodovi a Stanislavu Sajdokovi. To ale nebyl tento případ.

Čínská výprava podala protest a IAAF mu vyhověla. Nebýt zpomalení, Liou Siang by totiž závod zřejmě vyhrál. Podle verdiktu mezinárodní federace byl viníkem jeho škobrtnutí Robles, který mu při vzájemném střetu zasáhl do dráhy.

"Cítil jsem, jak se dotkl mého lokte a já ztratil balanc," vysvětloval zpomalení Liou Siang, který se vrátil do boje o světové medaile po třech letech, kdy ho trápily zraněné achilovky, kvůli nimž vynechal OH v Pekingu i minulé MS v Berlíně. "Stává se to, ale tohle bylo trochu jiné, navíc ve finále MS," vykládal Číňan. "Jsem ale OK, stalo se a Dayron byl dobře připraven," uvedl předtím, než jeho tým vyhrál souboj u zeleného stolu, který bude ještě pokračovat.

V pravidlech se hovoří o tom, že pokud závodník strká do jiného běžce nebo mu brání v běhu, musí být ze závodu vyloučen. Vrchní rozhodčí má právo nařídit opakování běhu bez vyloučeného závodníka. Pokud by k tomu došlo, na startu by nebyl už diskvalifikovaný Robles.

Podmínečným mistrem světa tak stal pětadvacetiletý Američan Richardson, který mohutně finišoval a s Roblesem původně prohrál o pouhé dvě setiny sekundy. Za nově druhým Liou Siangem získal po Roblesově diskvalifikaci bronz Brit Andrew Turner.

"Pravidla jsou pravidla, i když bych to Roblesovi za určitých okolností přál," radoval se pětadvacetiletý Richardson. "Jak vidíte, v atletice se může stát všechno a závodník musí být soustředěný a bojovat až do konce," prohlásil Američan. "Já mohu jen poděkovat, že mám zlato. A věřím, že v budoucnu mohu zaútočit i na Roblesův světový rekord," zmínil se o čase 12,87 sekundy ze Zlaté tretry 2008 v Ostravě.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat