Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes noc chudší o tisíce dolarů. Tenisty na Wimbledonu straší brexit

Evropa

  9:00
LONDÝN/PRAHA - Nepříjemně si s tenisty na letošním Wimbledonu pohrála skutečnost, že si v pátek Britové odhlasovali odchod z EU. Brexit následně odstartoval pád libry, která se dostala až na své jednatřicetileté minimum.

Němka Sabine Lisická slaví postup do druhého kola Wimbledonu 2016. foto: Reuters

Ještě ve čtvrtek někteří hráči usínali s tím, že pokud vypadnou v kvalifikaci, dostanou vyplaceno 15 tisíc liber – asi 22 tisíc amerických dolarů. Druhý den ráno odpovídalo 15 tisícům britské měny už jen 20 550 dolarů.

„Je to hodně kruté,“ smutnil ovíkendu pro NY Times Rakušan Gerald Melzer. Ten měl tu smůlu, že svůj zápas s Chorvatem Frankem Skugorem rozehrál ve čtvrtek, kvůli dešti jej ale dokončil až v pátek. Vypadl a odměnu inkasoval dle nevýhodného kurzu.

Bude brexit zkázou pro Premier League?

„Na této úrovni si platíte hotely, stravu, letenky. To vše navíc není na ostrovech zrovna levné. Přijít kvůli politické situaci o peníze není nic příjemného,“ řekl Američan Austin Krajicek, 131. hráč světa.

„Je to kruté, zvláště když to není naše vina,“ přidal se Belgičan Yannick Mertens.

Propad libry pocítí i vítězové letošního Wimbledonu. Ještě ve čtvrtek si po převodu na dolary přišli na 3 miliony. Nyní by to bylo o čtvrt milionu méně.

Jistě, takového Srba Novaka Djokoviče, který si jen tenisem už přišel na více jak 100 milionů dolarů, podobná ztráta příliš mrzet nemusí, jenže „bílý sport“ není jen o hvězdách.

Marin Čilič na Wimbledonu 2016.
Venus Williamsová na Wimbledonu 2016.

„Myslím, že odchod Británie zEvropské unie není správným krokem. A nejde jen o naše prize money. Ale lze to brát i coby motivaci zůstat v turnaji co nejdéle avěřit, že kurz libry začne opět stoupat,“ snažila se na situaci najít pozitiva Slovenka Jana Čepelová. Z kvalifikace se probila až do hlavní soutěže. A včera zvládlai první kolo.

Ekonomové ovšem její vizi nevěří. Že by hodnota libry během dvou týdnů trvání turnaje vzrostla, není pravděpodobné.