Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přes překážky s dřevěným koněm mezi nohama. Ve Finsku řádí hobby horsing

Sport

  6:00
PRAHA - Rádi byste jezdili na koni, ale nemáte dostatek peněz? Nezoufejte, parádně si zasportujete i na oři dřevěném. Tzv. hobby horsing je novou sportovně zábavnou disciplínou, která má hlavně ve Finsku desetitisíce příznivců. A její popularita stoupá.

Hobby horsing - umělí koně. foto: Lidovky.cz

Hobby horsing, tedy napodobování jezdeckých disciplín s dřevěným koněm mezi nohama, proslavil dokument finské režisérky (a držitelky oscarové nominace) Selmy Vilhunenové s názvem Hobbyhorse Revolution. Kořeny tohoto pozoruhodného sportu ale sahají až na začátek tisíciletí.

Nejde jen o bláznivou zábavu, „jezdkyně“ soutěží ve stejných disciplínách a na podobných sportovištích jako živí koně, i zde je drezúra a parkur, body se udělují za styl a figury. Ve Finsku, kde je i díky zmíněnému dokumentu největší členská základna pro hobby horsing, se každoročně pořádají národní šampionáty. Během jezdeckého festivalu v Helsinkách na konci května se přidružených soutěží v hobby horsingu zúčastnilo na 5000 lidí.

Trailer na film Hobbyhorse revolution:

„Pro ostatní lidi je to hodně bizarní, zvlášť když nás vidí poprvé,“ říká Taija Turkkiová, osmnáctiletá trenérka hobby horsingu z města Lappeenranta. „Myslí si totiž, že si my myslíme, že kůň je živý. Ale my si to nemyslíme, chápeme, že je mrtvý, uměle vyrobený,“ dodává Taija.

Právě domácí výroba dřevěných koňů s vycpanou hlavou tvoří důležitou součást hobby horsingu, dívky dávají svým výtvorům jména podobná jako u živých koní i vlastnosti, jako kdyby šlo o plnokrevníky z vyhlášených chovů a stájí. Existují dokonce internetové aukce s tímto zvláštním zbožím, kde se cena dřevěného koně šplhá až k 200 dolarům za kus.

Absurdní? Možná, hobby horsing je ale také o sportovních výkonech. Překážky na parkurové dráze, které dívky s koněm mezi nohama musejí překonat, sahají až do výšky 1,2 metru. Gymnastický um včetně obratnosti a výbušnosti je nezbytností. „Je to skvělý nový sport,“ řekl pro CNN bývalý finský premiér Alexander Stubb. „Cokoliv, co přinutí děti hýbat se! Hodina cvičení vám dá energii na hodiny dvě,“ dodává.

Největší skupinu mezi aktivními členy komunity hobby horsingu tvoří dívky mezi 10 a 18 lety. „Myslím, že hobby horsing je také trochu o feminismu,“ přiznává Alisa Aarniomakiová, jedna z trenérek a organizátorek závodů ve Finsku. „Nejsou tu žádní kluci, kteří by nám poroučeli, co máme dělat“.

Záběry z finského šampionátu v hobby horsingu:

A na závěr možná to nejdůležitější. Mnoho dívek, které se věnují hobby horsingu, přiznává, že právě komunita a tolerance, která mezi dívkami panuje, jim pomohly překonat těžké životní situace. „Má to pro mě silnou terapeutickou stránku. Prošla jsem si rozvodem rodičů i šikanou ve škole a strašně mi pomohlo, že jsem mohla jen tak jít si zaskákat do lesa s přáteli,“ říká Aarniomakiová, která je v tomto sportu veteránkou.

Sama už nezávodí, veškerou svou energii ale napíná do organizování dalších a dalších závodů pro stále rozrůstající se komunitu, která již pomalu překonává hranice rodného Finska.

Kdo stále ještě pochybuje o tom, že hobby horsing lze počítat mezi sporty a ne pouze hry pro děti, měl by vědět, že tuto aktivitu zaštiťuje i finská jezdecká organizace. „Myslíme si, že to je zkrátka skvělé, stalo se to fenoménem,“ říká generální sekretář svazu Fred Sundwall. „Dává to naději těm dětem, které si nemohou dovolit chodit do stájí ke skutečným koňům,“ dodává Sundwall.

Tak ať ti (dřevění) koně jdou!

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!