Šéf mezinárodní atletické federace nemá nic proti tomu, aby se do těchto aktivit zapojili i atleti. „Zdráhal bych se odrazovat atlety od vyjadřování postojů. Cítím, že současná generace je více nakloněna promlouvání, než byly některé dřívější generace,“ řekl Coe britskému listu The Independent. Připomněl, že regule Světové atletiky politická gesta nezakazují, pokud jsou učiněna s respektem k jiným atletům.
MOV britskému listu Telegraph potvrdil, že považuje za nepřijatelná i klidná gesta jako pokleknutí na koleno, zvednutí pěsti nebo jiné narušení předepsaného protokolu při medailových ceremoniálech.
Prezident MOV Thomas Bach ale dnes tato tvrzení mírnil. V Lausanne řekl, že politické projevy mohou být povolené, pokud se jedná o ideály Olympijské charty. Mezi ně patří například odmítání jakékoli formy diskriminace nebo rasismu.
Nebyl ale konkrétní v tom, jaký způsob protestu by byl přijatelný. O tom hodlá jednat s komisí sportovců, která by měla zjišťovat postoje kolegů z celého světa. „Exekutiva MOV podporuje snahu sportovců zjistit, jak mohou olympionici důstojným způsobem vyjádřit podporu principů Olympijské charty,“ uvedl Bach.
Světová atletika podpořila hnutí Black Lives Matter zveřejněním fotografie amerických atletů Tommieho Smithe a Johna Carlose z OH 1968 v Mexiku, kde na stupních vítězů připomněli zaťatou pěstí černošské hnutí Black Power. Sám Coe v reakci na události v USA na twitteru napsal: „Naši atleti a atletická rodina jimi byli otřeseni, takže svolávám sport, aby se spojil. Musíme najít náš kolektivní hlas a praktické činy.“
Mohutnou vlnu protestů spustila smrt amerického černocha George Floyda, kterého koncem května při zatýkání udusil bělošský policista ve městě Minneapolis.