Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prezident atletiky Coe podporuje politická gesta: Nechci odrazovat atlety od vyjadřování svých postojů

Prezident IAAF Sebastian Coe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident IAAF Sebastian Coe. | foto: ČTK/AP

Londýn Prezident Světové atletiky (WA) Sebastian Coe podpořil právo atletů na politická gesta při soutěžích. Postavil se tak proti Mezinárodnímu olympijskému výboru, který hrozí sportovcům postihy za jakákoli vyjádření politických, náboženských nebo rasových postojů. Vedení světového olympismu to ve středu potvrdilo v souvislosti s aktuálními protesty po smrti George Floyda, která vyvolala vznik iniciativy Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), poukazující na rasovou diskriminaci.

Šéf mezinárodní atletické federace nemá nic proti tomu, aby se do těchto aktivit zapojili i atleti. „Zdráhal bych se odrazovat atlety od vyjadřování postojů. Cítím, že současná generace je více nakloněna promlouvání, než byly některé dřívější generace,“ řekl Coe britskému listu The Independent. Připomněl, že regule Světové atletiky politická gesta nezakazují, pokud jsou učiněna s respektem k jiným atletům.

MOV britskému listu Telegraph potvrdil, že považuje za nepřijatelná i klidná gesta jako pokleknutí na koleno, zvednutí pěsti nebo jiné narušení předepsaného protokolu při medailových ceremoniálech.

Prezident MOV Thomas Bach ale dnes tato tvrzení mírnil. V Lausanne řekl, že politické projevy mohou být povolené, pokud se jedná o ideály Olympijské charty. Mezi ně patří například odmítání jakékoli formy diskriminace nebo rasismu.

Prezident IAAF Sebastian Coe.
Šéf Mezinárodní atletické federace Sebastian Coe (vlevo) a Frank Fredericks.

Nebyl ale konkrétní v tom, jaký způsob protestu by byl přijatelný. O tom hodlá jednat s komisí sportovců, která by měla zjišťovat postoje kolegů z celého světa. „Exekutiva MOV podporuje snahu sportovců zjistit, jak mohou olympionici důstojným způsobem vyjádřit podporu principů Olympijské charty,“ uvedl Bach.

Světová atletika podpořila hnutí Black Lives Matter zveřejněním fotografie amerických atletů Tommieho Smithe a Johna Carlose z OH 1968 v Mexiku, kde na stupních vítězů připomněli zaťatou pěstí černošské hnutí Black Power. Sám Coe v reakci na události v USA na twitteru napsal: „Naši atleti a atletická rodina jimi byli otřeseni, takže svolávám sport, aby se spojil. Musíme najít náš kolektivní hlas a praktické činy.“

Mohutnou vlnu protestů spustila smrt amerického černocha George Floyda, kterého koncem května při zatýkání udusil bělošský policista ve městě Minneapolis.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...