27. prosince 2018 19:11 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prezidente Putine, pomozte nám, prosí Ruská antidopingová agentura

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: ČTK

Moskva / Praha Šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus požádal prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl s předáním klíčových dat z moskevské laboratoře inspektorům Světové antidopingové agentury (WADA). Pokud k tomu do 31. prosince nedojde, může být RUSADA znovu suspendována.

„Stojíme na okraji propasti, a proto vás žádám, abyste ochránil současnost a budoucnost našeho čistého sportu, současnou a budoucí generaci sportovců,“ uvedl Ganus v emotivním prohlášení směrem k ruskému prezidentovi Putinovi.

WADA zrušila podmínečně suspendaci ruské antidopingové agentury letos v září. Jednou z podmínek bylo, aby RUSADA umožnila do konce roku přístup k datům z laboratoře, jež by mohla přispět k objasnění státem řízeného dopingu v ruském sportu.

Představitelé WADA nicméně před Vánoci odjeli z Moskvy bez záznamů, neboť se na jejich předání s ruskými úřady nedohodli. Rusové totiž trvali na tom, aby vybavení inspektorů WADA mělo certifikáty vyhovující ruským zákonům, což byla podmínka, o které světová agentura údajně předtím nevěděla.

Vladimir Putin
V Paříži u Vítězného oblouku za účasti francouzského prezidenta Emmanuela...

„Pokud RUSADA, základ ruského antidopingového programu, znovu přijde o svůj status u WADA, povede to k izolaci ruského sportu,“ uvedl Ganus. „Současná situace není udržitelná a vyžaduje okamžité řešení,“ dodal.

RUSADA byla suspendována od roku 2015 téměř tři roky kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu. Na letošních ZOH v Pchjongčchangu nesměli ruští sportovci startovat pod státní vlajkou a pouze jako vybraní jednotlivci mohou závodit na vrcholných akcích ruští atleti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz