Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Poklekl při americké hymně. Kvůli protestu se od hráče NFL odvracejí sponzoři

Brandon Marshall (vlevo) pokleká při státní hymně před přípravným zápasem svého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brandon Marshall (vlevo) pokleká při státní hymně před přípravným zápasem svého... | foto: Reuters

DENVER/PRAHA Předsezónní zápasy americké NFL si díky protestům některých hráčů proti rasové nesnášenlivosti získaly nečekanou pozornost. Jenže kromě vyjádření respektu či nadávek už na jednoho z Afroameričanů dopadly i finanční sankce - kvůli pokleknutí při americké hymně se od Brandona Marshalla odvrátili dva sponzoři.

Namísto hrdého postoje při státní hymně Brandon Marshall z týmu amerického fotbalu Denver Broncos pokleká na trávník. Jenže co pokleknutí, to sponzor na odchodu. Od Marshallova gesta, jímž hráč vyjadřuje nesouhlas s pronásledováním lidí tmavé pleti a sociální nespravedlností, se totiž sponzoři fotbalisty tmavé pleti distancují - po pondělním přípravném zápase od něj odešel už druhý.

Pokleknutí při hymně je považováno za výraz neúcty.

„Právo jedince na názor je v Americe silně ukotveno. I když oceňujeme Brandonovo gesto, věříme, že tváří v tvář jakékoliv nepříjemné otázce musíme občas stát jeden při druhém a ukázat pouto, které nás jako národ spojuje. Podle nás je jedním z těchto pout národní hymna,“ uvedla společnost CenturyLink v prohlášení. „Z tohoto důvodu ukončujeme s Brandonem smlouvu, i když mu i nadále přejeme vše nejlepší v sezoně,“ stojí v textu firmy provozující komunikační technologie.

„Chci jen otevřít dialog. O prázdninách se v USA stalo hodně věcí, mám na mysli policejní brutalitu vůči černochům. Podle mne je tohle cesta, jak docílit změny,“ okomentoval své gesto Marshall.

V podobném duchu jako CenturyLink se vyjádřila i banka Air Academy Federal Credit Union, která ukončila sponzorskou spolupráci s Marshallem už minulý čtvrtek poté, co fotbalista při předzápasové hymně poklekl poprvé. I přes nepříznivý vývoj pro svou peněženku hodlá Marshall v protestech pokračovat. „V neděli opět pokleknu,“ přislíbil před dalším přípravným zápasem NFL.

Kaepernick „hvězdou“ předsezóny

Se svým protestem ale rozhodně není sám. Marshall se připojil k protestu dalšího hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka, jenž na sebe začátkem září upozornil tím, že při písni Star-Spangled Banner, která je americkou hymnou, zůstal se vzdorovitým výrazem sedět na tribuně.

Důvodem vlny protestů, do níž se po Kaepernickovi zapojilo několik dalších afroamerických fotbalistů, je prý rostoucí rasová nesnášenlivost v USA a stále se stupňující policejní brutalita vůči lidem tmavé pleti. I kvůli tomu, že Kaepernick gesto provedl na akci oslavující americkou armádu, sklidil velkou kritiku.

Colin Kaepernick na tiskové konferenci.
Kaepernickův protest si získal širokou podporu i řadu odpůrců.

Třeba bývalý hráč amerického fotbalu a nyní analytik sportovní televize ESPN Trent Dilfer s Kaepernickovým gestem zásadně nesouhlasí.

„Já se ptám: jak tohle souvisí s fotbalem a týmem? V tomhle sportu bychom měli řadit úspěch mužstva nad svoje vlastní zájmy nehledě na to, jaké emoce námi cloumají,“ řekl Dilfer v televizní debatě. „On je obránce, který by měl být zticha, sedět ve stínu a starat se o tým, a on (Kaepernick) se místo toho snaží dostat do centra pozornosti,“ dodal Dilfer s tím, že Kaepernick zajisté není jediným fotbalistou v NFL, kterého trápí sociální otázky.

Bývalému hráči Randymu Mossovi (vlevo) se názor Trenta Dilfera nelíbí, což je patrné z jeho výrazu:

„Můj protest není namířen proti válečným veteránům, které nesmírně respektuji. Je ale potřeba mluvit o dalších otázkách a problémech. O policejní brutalitě, nerovnosti všech ras a postoji k menšinám,“ uvedl fotbalista, kterého podle amerických médií mnoho veteránů naopak podpořilo. Aby nezůstal u gest, slíbil Kaepernick první milion dolarů, který v letošní sezoně vydělá, darovat na charitu.

„Aby bylo jasno - nebojujeme proti armádě nebo policistům. Chceme se jen pohnout dopředu v boji za stejná práva a stejné příležitosti pro všechny,“ shrnuje motivaci fotbalistů tmavé pleti další protestující hráč Jelani Jenkins z Miami Dolphins.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...