Žalobu na Armstronga podal už v roce 2010 jeho bývalý kolega z týmu US Postal Floyd Landis, sám bývalý dopingový hříšník.
Federální vláda se k žalobě připojila v roce 2013, poté co se slavný americký cyklista veřejně přiznal k tomu, že si k sedmi triumfům na Tour de France v letech 1999-2005 pomohl dopingem. Všechna prvenství mu následně byla odebrána.
Armstrong se vrací. Pojede závod s bývalými parťáky, kteří jej kryli |
Armstrong po přiznání k dopingu utrpěl velké finanční ztráty. Přišel o všechny sponzory a musel zaplatit více než 10 milionů dolarů v různých soudních sporech týkajících se jeho podvádění.
Proces, kterému v pondělí vydláždil cestu svým rozhodnutím soudce Christopher Cooper ve Washingtonu, bude ale zatím největší.
Landis, jenž sám kvůli dopingu přišel o vítězství na Tour 2006, v žalobě uvedl, že Armstrong a jeho stáj tím, že dopovali v barvách US Postal, podvedli vládu.
Podle soudních záznamů zaplatila americká pošta v letech 2000-2004 týmu zhruba 32 milionů dolarů. Téměř 13,5 milionu z toho připadlo Armstrongovi.
Podle zákona mohou Landis a vláda požadovat tyto peníze zpět a jako náhradu škody jim může soud přiřknout trojnásobek této částky. Landisovi z ní bude náležet 25 procent.
Armstrongovi právníci loni v dubnu podali žádost o to, aby byla pře vyřešena pouze soudním rozhodnutím bez procesu. Pětačtyřicetiletý bývalý cyklista tvrdil, že nic poště nedluží, neboť na sponzoringu vydělala víc, než zaplatila.
Armstrong byl totiž v době největší slávy i díky svému příběhu muže, jenž se vyléčil z rakoviny varlat, jedním z nejznámějších sportovců světa.
Vláda naopak uvedla, že negativní důsledky z Armstrongova dopingového skandálu výrazně společnost poškodily.