Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijde mi to celé nafouklé, říká český trenér k dopingu Armstronga

Tour de France

  17:49
PRAHA - Jen velmi zdrženlivě se k údajnému přiznání k dopingu ze strany bývalého cyklisty Lance Armstronga v televizní show Oprah Winfreyové staví hvězdy nedávné historie české cyklistiky. Bývalý profesionál a současný reprezentační trenér René Andrle považuje celou věc za hodně "nafouknutou".

Bývalý slavný cyklista Lance Armstrong z USA foto: ČTK

Armstrongovo doznání dnes potvrdila právě známá americká moderátorka Winfreyová, podle níž se jednačtyřicetiletý Američan přiznal v rozhovoru s ní k dopování, ačkoliv po celou svoji kariéru i po ní rezolutně tvrdil opak. Show se natáčela v pondělí a na obrazovkách ji budou moct diváci vidět teprve ve čtvrtek a v pátek, ale už nyní vzbuzuje vlnu emocí. Bývalí Armstrongovi soupeři z řad českých cyklistů si ovšem nechávají odstup.

K TÉMATU

"Od začátku to nijak moc nesleduju. Přijde mi to hodně nafouklé a některým věcem tam nerozumím, každopádně už je to strašně dlouho. Sám jsem v té době závodil a i proto není úplně snadné to komentovat," uvedl Andrle. "Když jsem ale ještě závodil, byl pro mě Armstrong hvězdou," připomněl svůj obdiv k Američanovi, jenž patřil ke sportovním legendám. Zda může mít Armstrongovo přiznání další přímý dopad na současnou cyklistiku, nedokázal odhadnout.

"Těch problémů kolem dopingu už je každopádně dost. Vlastně každý rok je před Tour de France vždycky něco a očekávám, že stejné to bude zase i letos," odtušil Andrle. Připomněl v této souvislosti ovšem i to, že ne všechna obvinění dopadnou stejně jako v Armstrongově případě.

Svorada: Počkám si, co Armstrong doopravdy řekl

"V roce 2005 byl obviněný (Roberto) Heras, což sice není Armstrong, ale jde také o velké jméno. Loni byl viny zproštěn a má mu opět patřit čtvrtý titul na Vueltě, což je rekord. V novinách se ale o tom objeví malý odstaveček a lidé pak ani neví, že k něčemu takovému došlo," uvedl Andrle.

Ani další přímý Armstrongův soupeř v profesionálním pelotonu Ján Svorada nechtěl celou věc rozebírat. "Zatím jsem neslyšel nic konkrétního, takže se k tomu těžko vyjadřovat. Cokoliv by byly čistě jen spekulace... Nevím, v jakých souvislostech se měl přiznat, takže bych počkal, až se dozvíme, co Armstrong doopravdy řekl," uvedl Svorada. Zcela chladným nechala zpráva třeba bývalého německého profesionála Jana Ullricha, který dojel na Tour de France třikrát druhý právě za Armstrongem (2000, 2001 a 2003).

"Není to vůbec nic nového. Vím o tom. Ale už je to tak dlouho, co jsme já i Lance byli v cyklistice, že to nemůže mít žádný dopad na můj současný život," uvedl pro deník Bild Ullrich, jenž má na kontě prvenství z Tour 1997. I jeho kariéru však obestíral stín dopingu, jehož užívání odmítal.

Výběr hlavních událostí dopingového skandálu Armstronga

13. června 2012 - Deník The Washington Post informoval, že Americká antidopingová agentura (USADA) obvinila Armstronga z dopingu. Armstrong veškerá obvinění popřel a na USADA podal žalobu.

20. srpna 2012 - Soud v texaském Austinu podruhé a definitivně zamítl Armstrongovu žalobu na USADA, jejímž prostřednictvím chtěl cyklista zabránit vyšetřování svého skandálu.

24. srpna 2012 - Armstrong oznámil, že proti obviněním z dopingu už nebude dál bojovat. Spor s Americkou antidopingovou agenturou označil za jednostranný a nespravedlivý. Agentura jej ještě týž den zbavila všech titulů od roku 1998 včetně sedmi vítězství z Tour de France a doživotně distancovala z cyklistických závodů.

10. října 2012 - USADA zaslala Mezinárodní cyklistické unii (UCI) zprávu o vyšetřování Armstrongova případu. Podle ní Armstrong a jeho tým US Postal využívali nejpropracovanější dopingový systém v historii sportu.

17. října 2012 - Armstrong odstoupil z pozice předsedy své charitativní organizace Livestrong pomáhající v boji proti rakovině. Zároveň se od něj začali odvracet velcí sponzoři jako oděvní firma Nike, výrobce kol Trek či pivovar Anheuser-Busch.

22. října 2012 - Mezinárodní cyklistická unie vyjádřila souhlas se sankcemi, které Armstrongovi za doping udělila v srpnu USADA. Sama UCI přitom čelila obvinění, že Armstrongův doping v minulosti kryla, a byla kritizována za to, jak se k jeho skandálu postavila.

25. října 2012 - Armstrongovo jméno bylo kvůli dopingovému skandálu vymazáno z výsledkových listin Newyorského maratonu z let 2006 a 2007.

26. října 2012 - Mezinárodní cyklistická unie schválila rozhodnutí organizátorů Tour de France, podle něhož zůstane sedm ročníků soutěže z let 1999 až 2005 bez vítězů. Jednalo se o roky, kdy závod vyhrál Armstrong. Vedení UCI rovněž vyzvalo Armstronga a další jezdce figurující v dopingové aféře, aby vrátili získané prémie.

1. listopad 2012 - Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že v souvislosti s dopingovou aférou hrozí Armstrongovi odebrání bronzové olympijské medaile z časovky v Sydney z roku 2000.

21. listopadu 2012 - Armstrong přišel o čestný doktorát z prestižní Tuftovy univerzity v Massachussetts, který získal v roce 2006.

18. prosince 2012 - Britská BBC vyřadila Armstronga z přehledu vítězů ankety Zahraniční osobnost roku. Tou se Armstrong stal v roce 2003.

27. prosince 2012 - Uplynula lhůta, do níž se mohl Armstrong odvolat proti sankcím Mezinárodní cyklistické unie. Vzhledem k tomu, že tak neučinil, stal se trest oficiálním. Armstrong by tak měl přijít i o bronzovou olympijskou medaili ze Sydney.

15. ledna 2013 - Americká moderátorka Oprah Winfreyová potvrdila, že Armstrong se v jejím pořadu přiznal k dopingu.