Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přilákají Klička a další hvězdy? Rodící se boxerská Liga mistrů slibuje vítězí stamiliony

Sport

  11:00
PRAHA - U našich západních sousedů dostává pomalu, ale jistě reálné podoby projekt na tzv. „Boxerskou Ligu mistrů“ nebo „World Boxing Super Series“. Více by mělo být známo v červnu, již nyní ale promotéři slibují boxerům královské výdělky.

Boxerská Liga mistrů. foto: Reprofoto

Šestnáct boxerů ve dvou vahách, celkové prize money ve výši 50 milionů dolarů (více jak jedna miliarda korun), z toho pětina pro vítěze, čtvrtfinálové, semifinálové a finálové duely po celém světě s tím, že přesně polovina (7) z nich by se uskutečnila na americkém kontinentu, honosná trofej pojmenovaná po Muhammadu Alim pro šampiony (vyrobil ji Silvio Gazzaniga, návrhář trofeje pro fotbalového mistra světa).

„Když se mi ten návrh dostal na stůl, tak jsem byl hodně skeptický, ale šel jsem do jednání s otevřenou myslí. Když jsem ale viděl prezentaci, byl jsem uchvácený, okamžitě jsem věděl, že do tohoto projektu chci být zapojený,“ řekl při oznamovací tiskové konferenci Richard Schäfer, bývalý nejmocnější muž boxu a výkonný ředitel Golden Boy Promotions.

Schäfer se po rozkolu v této stáji vedené Oscarem de la Hoyou na dva roky z tohoto světa vytratil, aby se loni v červnu vrátil s novou stájí Ringstar Sports a začal se hodně věnovat evropskému trhu. S nabídkou na „Super Series“ jej oslovila německá formace s rakouskou licencí Sauerland Event, která stála v letech 2009 až 2012 také u slavného „Super Six“ v super střední váze, kterou ovládl Američan André Ward.

„Je to velký plán, ale my se jich nebojíme. Nejsme tu pro to, abychom tento sport rozdělovali, ale naopak, chceme co nejlepší boxery a zápasy,“ řekl za německou stáj Kalle Sauerland. Tomu jde společně se švýcarským holdingem Comosa AG o spolupráci napříč vahami tak, aby nedošlo k roztržkám a hádkám mezi promotéry a federacemi.

A případným sankcím tak, jako loni při puštění profesionálních boxerů na olympijské hry do Ria. „Víme do čeho jdeme. Stejně tak chceme, aby byli boxeři testování VADA (Nezávislá antidopingová kancelář pro box a bojové sporty), všichni dostanou stejný plat za první zápas (až milion dolarů!), všichni budou dostávat stejné prémie,“ pokračoval.

„Promotéři chtějí vydělávat peníze, stejně jako boxeři, to je pochopitelné. Na nás coby promotérech ale je, abychom ty peníze získali, abychom jednali s televizemi. Pokud ty dostanou kvalitní materiál, už ho dokáží prodat a všichni budou spokojeni,“ přidal svůj pohled na věc Schäfer, který zároveň přiznal, že zatím neví, v jakých vahách se bude boxovat.

„Chceme se zaměřit na ty váhy, které jsou trochu v ústraní. Chceme tyto elitní bojovníky dostat do popředí zájmu,“ nastínil muž, který už jedná o prodeji zámořských práv stanici Showtime Boxing (její ředitel Stephen Espinoza byl ostatně osobně na této tiskovce). Je ale jasné, že milion dolarů nedají promotéři boxerům z „nezajímavých“ váhových divizí a že bude záležet i na zájmu bojovníků a manažerů napříč celým spektrem.

„Turnaj nastaví nové standardy, zajistí špičkový průběh a poskytne možnost sledovat parádní boxerské duely po celý rok. Chceme z tohoto turnaje udělat ten nejlepší na světě s těmi nejlepšími možnými bojovníky v konkrétních vahách,“ řekl za zmíněnou společnost Comosa AG výkonný ředitel Roberto Dalmiglio.

Další novinky by se měli všichni zúčastnění dozvědět v průběhu dubna a května, konečné informace pak v červnu. Kromě výše popsaného je zatím jisté ještě to, že podklady jsou připraveny na celkem tři sezony, čtvrtfinále prvního ročníku by se měla boxovat v září či říjnu, semifinále v lednu a únoru, finále pak v květnu 2018.

Koho se promotérům nakonec povede přilákat na štědré odměny v milionářském boxerském turnaji?

Jen pro ukázku, o jak nákladný a lukrativní projekt se jedná: už čtvrtfinalista turnaje by měl inkasovat milion dolarů a s každým dalším duelem odměny porostou až k případné titulové prémii 10 milionů dolarů (cca 250 milionů korun).

Kazach Gennadij Golovkin inkasoval za vítězství nad Danielem Jacobsem 2,5 milionů dolarů, Keith Thurman s Dannym Garciou dostali za vzájemný střet oba po dvou milionech, šampion WBC v těžké váze Deontay Wilder za poslední triumf pak 900 tisíc dolarů. Zhruba deset milionů dolarů si je pak schopen za jeden duel vydělat Ukrajinec Vladimir Kličko, do roku 2015 král nejtěžší váhové divize.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Mohlo by vás zajímat