Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské Primátorky ozdobí Synek na osmě, Knapková bude odpočívat

Sport

  15:12
PRAHA - Může veslařské Primátorky ozdobit start úřadujícího mistra světa? Může - skifař Ondřej Synek, aktuální šampion z loňské Koreje, bude o nadcházejícím víkendu strokovat osmiveslici pražské Dukly, která bude hlavním favoritem slavného závodu v Praze na Vltavě. "Nějaké zkušenosti mám, snad to ukočíruju," míní Synek, který navíc v neděli obhájil titul mistra Evropy.

Skifař Ondřej Synek se stal mistrem světa. foto: ČTK

Synek v předchozích letech startoval na tradiční dráze se zatáčkou pod Vyšehradem a cílem mezi železničním a Palackého mostem v doprovodném závodě skifařů, tentokrát ale dal přednost osmě.

"Na osmiveslici jsem na Primátorkách nejel už sedm let, ale byť jde o nepárové veslování, na práci s jedním veslem v rukách se nezapomíná. Vždyť jsem na osmě šestkrát vyhrál," připomněl 31letý Synek, který při Primátorkách posbíral stejný počet prvenství ve skifařském závodě Rösslera - Ořovského.

Proč dal přednost favorizované lodi Dukly třeba před posádkou složenou převážně z párových veslařů? "Už loni jsem po závodech dal slovo trenérovi Petru Blechovi," vysvětlil. "Bude to pro mě příjemná změna a zpestření přípravy," dodal šampion.

Osma Dukly bude usilovat o 35. primátorský triumf v řadě. Pakliže by favorizovaná posádka Paroulek, Štěrbák, Andrle, Altman, Pilc, Doleček, Podrazil, Synek, kterou vltavskými nástrahami opět povede nestárnoucí kormidelník Oldřich Hejdušek, nezvítězila, Dukla o triumf s největší pravděpodobností nepřijde. Má totiž zastoupení v dalších třech posádkách.

Olympijská vítězka bude na břehu

Dalším magnetem měla být účast olympijské vítězky Miroslavy Knapkové v závodě skifařek, veslařka se ale po neděli, kdy také ona v Bělehradě obhájila evropské zlato, rozhodla jinak.

"Bělehradský víkend mi vzal hodně sil," připomněla Knapková finálový závod, v němž těsně za ní dojely dvě soupeřky a všechny tři medailistky se vešly do tří desetin vteřiny.

"Mrzí mě to, ale musela jsem přehodnotit priority, dám přednost soustředěné přípravě na závod Světového poháru ve Francii. Už tam přijedou soupeřky z Austrálie (Crowová - pozn.), Nového Zélandu (Twiggová) a Číny (Tuan Ťung-li), které mě při březnovém závodě Světového poháru v Sydney porazily, mám jim co oplácet. Pokud chci uspět na srpnovém mistrovství světa v Amsterodamu, nemůžu absolvovat všechno," dodala třiatřicetiletá skifařka.

Primátorky, tentokrát pod plným názvem Primátorky Skupiny ČEZ, vstoupí do druhé stovky, pojede se 101. ročník.

"Pro jeden z tradičních českých sportovních podniků je to podobný mezník jako loni, navíc se pojede v roce 130. výročí založení veslařského svazu," připomněl nový svazový předseda Dušan Macháček, bývalý úspěšný reprezentant.

Veslařský svátek začne již v pátek, kdy změří síly univerzitní osmiveslice a s nemalými ambicemi dorazí i posádka Technické univerzity Drážďany. V sobotu se pojedou rozjížďky a v neděli v 9.20 začne finálový program.

"Ještě předtím oceníme veslaře, kteří se na olympijských hrách v Tokiu 1964 zasloužili o zisk bronzových medailí na osmě mužů a na dvojskifu mužů," uvedl předseda svazu Macháček.