Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Připravte si špunty do uší. Blíží se finále sirén

Australian Open

  11:34
MELBOURNE/PRAHA - V řecké mytologii jsou sirény nebezpečné mořské víly svádějící námořníky svým krásným zpěvem, aby je pak utopily v hlubinách. V tenise se tak říká hráčkám, jež při úderech vyluzují zvuky, které nejsou pro uši diváků ani zdaleka tak příjemné. Ve finále Australian Open se přitom zítra ráno střetnou Viktorie Azarenková a Maria Šarapovová, dvě královny mezi sirénami.

Běloruská tenistka Viktorie Azarenková foto: Reuters

Jejich hlasitý projev často sahá až k hranici 100 decibelů. "Bude to velmi muzikální finále," usmívá se kouč Azarenkové Sam Sumyk. Fanoušci v Melbourne však tolik pochopení nemají, už od začátku prvního grandslamu sezony podobné výkřiky často parodují.

Řev ruské krásky totiž dosahuje až 105 decibelů. Je tedy hlasitější než sekačka na trávník, motocykl, malé letadlo při přistání či houkající sanitka. Málo jí chybí, aby dohnala i lví řev. Hekání její běloruské soupeřky se častěji přirovnává k balonu při vypouštění. Je o něco méně hlasitá, ale její výkřiky trvají déle, někdy dokonce i několik vteřin.

Ruská tenistka Maria Šarapovová

Jejích kvílení je proto velkým tématem letošního Australian Open. V médiích se objevují titulky jako "Šarapovová do čtvrtfinále. Vřísk!", nebo "Vřeštěte, když jste šťastní". Novináři hráčky na tiskových konferencích bombardují otázkami na soustavné hekání. "Někteří lidé se tu asi nudí," odpovídá rozladěná světová trojka Azarenková. "Dokonce tu mají přístroj, který naší hlasitost měří. Dobře utracené peníze, ne?" dodává ironicky. Dál argumentuje tím, že řev je už odmalička součástí její dýchací techniky a důležitým faktorem herního stylu.

Sama přitom ale přiznává, že u čtvrté ženy žebříčku Šarapovové přílišnou hlučnost nemusí. "Nejsem hluchá, slyším jí a ona mě. A taky nás slyší patnáct tisíc diváku na tribuně a možná i někde daleko za ní. Ale mně je to jedno, respektuju to," tvrdí.

WTA dochází trpěvost. Hekáním se zabývá

Vedení ženské tenisové asociace WTA ale dochází trpělivost. V úterý slíbilo, že se pokusí křik tenistek do budoucna zredukovat. "Zabýváme se tím. Chtěli bychom začít především u mladých tenistek, abychom neomezovali hráčky, které už jsou na podobný projev zvyklé," znělo v prohlášení WTA. Už nyní přitom existuje pravidlo o bránění ve hře, které zahrnuje i přehnaně hlasité projevy. Rozhodčí jej ale moc nedodržují.

Není tajemstvím, že hekání vadí nejen fanouškům, ale také mnoha dalším hráčkám. "Přece to nemusí dělat tak nahlas. Je to strašně otravné. Pokud s tím chce WTA něco dělat, tak nejsem proti," přiznává například Polka Agnieszka Radwaňská. "Některé to dělají naschvál. Při tréninku jsou jako myšky a během zápase vám praskají uši. Neslyším ani údery do míčků a to je strašně matoucí," přidává se Caroline Wozniacká, čerstvě sesazená světová jednička.

Ona si nemůže dát během zápasu špunty do uší, ale diváci na centrkurtu Roda Lavera zítra ráno mohou. A ti ostatní, co budou finále ženské dvouhry sledovat doma v televizi, jen vypnou na ovladači zvuk.

K čemu přirovnávají hekání?

Viktorie Azarenkové

"Jeden by si to mohl splést s pářícím rituálem pávů."
The Times

"Zní, jako by zrovna dostávala na zadek."
The Guardian

"Duch, který straší kvílením v domě."
Jeden z tenisových fanoušků

"Jako pěvecký sbor vykastrovaných školáků."
The Age

Marie Šarapovové

"Přesne tak by řvala sova, kdybyste se jí snažili zahnat klackem."
The Times

"Pasáže z erotického či pornografického filmu."
Jeden z fanoušků na internetu

"Žena, která zrovna rodí trojčata"
The Telegraph

"Pořádně naštvaný papoušek či pneumatické kladivo"
Jeden z fanoušků na internetu

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat