Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Připravte si špunty do uší. Blíží se finále sirén

Australian Open

  11:34
MELBOURNE/PRAHA - V řecké mytologii jsou sirény nebezpečné mořské víly svádějící námořníky svým krásným zpěvem, aby je pak utopily v hlubinách. V tenise se tak říká hráčkám, jež při úderech vyluzují zvuky, které nejsou pro uši diváků ani zdaleka tak příjemné. Ve finále Australian Open se přitom zítra ráno střetnou Viktorie Azarenková a Maria Šarapovová, dvě královny mezi sirénami.

Běloruská tenistka Viktorie Azarenková foto: Reuters

Jejich hlasitý projev často sahá až k hranici 100 decibelů. "Bude to velmi muzikální finále," usmívá se kouč Azarenkové Sam Sumyk. Fanoušci v Melbourne však tolik pochopení nemají, už od začátku prvního grandslamu sezony podobné výkřiky často parodují.

Řev ruské krásky totiž dosahuje až 105 decibelů. Je tedy hlasitější než sekačka na trávník, motocykl, malé letadlo při přistání či houkající sanitka. Málo jí chybí, aby dohnala i lví řev. Hekání její běloruské soupeřky se častěji přirovnává k balonu při vypouštění. Je o něco méně hlasitá, ale její výkřiky trvají déle, někdy dokonce i několik vteřin.

Ruská tenistka Maria Šarapovová

Ruská tenistka Maria Šarapovová

Jejích kvílení je proto velkým tématem letošního Australian Open. V médiích se objevují titulky jako "Šarapovová do čtvrtfinále. Vřísk!", nebo "Vřeštěte, když jste šťastní". Novináři hráčky na tiskových konferencích bombardují otázkami na soustavné hekání. "Někteří lidé se tu asi nudí," odpovídá rozladěná světová trojka Azarenková. "Dokonce tu mají přístroj, který naší hlasitost měří. Dobře utracené peníze, ne?" dodává ironicky. Dál argumentuje tím, že řev je už odmalička součástí její dýchací techniky a důležitým faktorem herního stylu.

Sama přitom ale přiznává, že u čtvrté ženy žebříčku Šarapovové přílišnou hlučnost nemusí. "Nejsem hluchá, slyším jí a ona mě. A taky nás slyší patnáct tisíc diváku na tribuně a možná i někde daleko za ní. Ale mně je to jedno, respektuju to," tvrdí.

WTA dochází trpěvost. Hekáním se zabývá

Vedení ženské tenisové asociace WTA ale dochází trpělivost. V úterý slíbilo, že se pokusí křik tenistek do budoucna zredukovat. "Zabýváme se tím. Chtěli bychom začít především u mladých tenistek, abychom neomezovali hráčky, které už jsou na podobný projev zvyklé," znělo v prohlášení WTA. Už nyní přitom existuje pravidlo o bránění ve hře, které zahrnuje i přehnaně hlasité projevy. Rozhodčí jej ale moc nedodržují.

Není tajemstvím, že hekání vadí nejen fanouškům, ale také mnoha dalším hráčkám. "Přece to nemusí dělat tak nahlas. Je to strašně otravné. Pokud s tím chce WTA něco dělat, tak nejsem proti," přiznává například Polka Agnieszka Radwaňská. "Některé to dělají naschvál. Při tréninku jsou jako myšky a během zápase vám praskají uši. Neslyším ani údery do míčků a to je strašně matoucí," přidává se Caroline Wozniacká, čerstvě sesazená světová jednička.

Ona si nemůže dát během zápasu špunty do uší, ale diváci na centrkurtu Roda Lavera zítra ráno mohou. A ti ostatní, co budou finále ženské dvouhry sledovat doma v televizi, jen vypnou na ovladači zvuk.

K čemu přirovnávají hekání?

Viktorie Azarenkové

"Jeden by si to mohl splést s pářícím rituálem pávů."
The Times

"Zní, jako by zrovna dostávala na zadek."
The Guardian

"Duch, který straší kvílením v domě."
Jeden z tenisových fanoušků

"Jako pěvecký sbor vykastrovaných školáků."
The Age

Marie Šarapovové

"Přesne tak by řvala sova, kdybyste se jí snažili zahnat klackem."
The Times

"Pasáže z erotického či pornografického filmu."
Jeden z fanoušků na internetu

"Žena, která zrovna rodí trojčata"
The Telegraph

"Pořádně naštvaný papoušek či pneumatické kladivo"
Jeden z fanoušků na internetu

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.