Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Příspěvek Sazky na sport letos znovu výrazně klesne

Sazka Arena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka Arena | foto: Jan ZátorskýLidové noviny

PRAHA Loterijní společnost Sazka pošle za rok 2008 českému sportu výrazně méně peněz než v minulých letech. Zatímco v roce 2002 poskytla sportovním organizacím miliardu korun, za loňský rok jim odvede pouze 400 milionů korun. Píšou to dnešní Hospodářské noviny.

Důvodem nižšího přísunu peněz je nejenom sportovní aréna ve Vysočanech, jejíž stavba stála Sazku zhruba osm miliard korun a kterou loterijní společnost splatí nejdříve v roce 2021, ale i současná nejistota na finančních trzích.

"Akcionáři reagovali na skutečnost, že nevíme, co se bude dít na finančních trzích. Vzhledem k zadluženosti, která je díky aréně a obligacím poměrně velká, jsme stejně závislí na bankách jako ostatní," řekl HN generální ředitel Sazky Aleš Hušák.

Sazka, která je největším tuzemským provozovatelem číselných a okamžitých loterií a jednou z největších firem v oblasti kurzových sázek, má ze zákona procentuálně určenou částku, již musí z výtěžku odvádět na veřejně prospěšné účely. Z toho více než 80 procent jde na sport a tělovýchovu.

Například v roce 1995 šlo zhruba o 630 milionů korun, o šest let později to bylo 960 milionů korun a v roce 2002 jedna miliarda.

V posledních letech se však částka zmenšovala a některé sportovní svazy se dostaly do problémů s financováním své činnosti. Navíc si stěžují i na to, že Sazka platí se zpožděním. Z menších svazů se proto podle HN ozývá volání po obměně managementu v největší loterijní společnosti.

Vyslyšeno ale zřejmě nebude. Majoritní akcionář Sazky, Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), stojí za Sazkou. "Peníze, které do sportu půjdou za rok 2008, je maximum, co Sazka dát může," řekl Hospodářským novinám ekonomický ředitel ČSTV Pavel Pávek.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....