Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro Jankulovského je reprezentační úspěch cennější

Marek Jankulovski s trofejí Fotbalisty roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Jankulovski s trofejí Fotbalisty roku. | foto: ČTK

SEEFELD Dva evropské šampionáty možná orámují kariéru klíčového reprezentačního obránce. V roce 2000 Marek Jankulovski (31) dostal poprvé pozvánku na velký turnaj. Letos opora AC Milán zvažuje, že se po konci Eura v Rakousku a Švýcarsku s českým dresem nadobro rozloučí.

Před osmi lety jste z ME jednadvacítek putoval rovnou do kádru áčka pro Euro. Vzpomenete si ještě dnes na ty hektické dny?
 Bylo to hodně překvapivé. Opravdu se to všechno seběhlo strašně rychle. Kromě stříbra s jedenadvacítkou a Eura jsem během léta přestoupil do Neapole a podíval se i na olympiádu. V těch dnech se naplno rozběhla moje kariéra. Ale teď ještě není čas na vzpomínání, radši myslím na budoucnost.

Jaké to bylo poprvé vkročit do kabiny národního týmu?
Poprvé jsem se seznámil s hráči kalibru Nedvěda, Poborského, Šmicra nebo Bergra. Sice jsem jim tykal, protože to chtěli, ale byla to pro mě velká událost.

Změnil jste se hodně během těch osmi let?
Nějakou změnu pochopitelně vnímám, postupem času jsem nabíral zkušenosti, učil se. Našel bych asi jenom samá pozitiva.(úsměv)

Nedávno jste naznačil, že po Euru zvážíte svoji budoucnost v reprezentaci. Budete si proto nadcházející turnaj užívat víc?
Zatím jsem neřekl, že u nároďáku končím. Jen mám před sebou téměř určitě poslední evropský šampionát. Neberu ho kvůli tomu nijak speciálně. Jako vždy se budu snažit pomoct mančaftu co nejvíc.

Kde berete motivaci?
V tom není problém. Teď jsem byl dlouho mimo kvůli zranění kolena. Je pořád proč se zlepšovat.

Troufl byste si po vydařeném mistrovství ještě na přestup?
Tady platí, že nikdy neříkej nikdy. Pro mě ale znamená AC Milán nejvíc. Zájem jiných klubů by mě těšil, ale v Miláně mám uzavřenou smlouvu na další tři sezony a jsem tam maximálně spokojený.

Překonal by případný zisk evropského zlata vaše loňské vítězství s AC  Milán v Lize mistrů?
Vyhrát něco v reprezentaci je nejvyšší možná meta. Kdyby se to povedlo, byl by to velký úspěch. Jako hráč tomu také musím věřit.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...