Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 27 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro medaili udělám všechno, slibuje Záhrobská před závodem

Šárka Záhrobská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Záhrobská. | foto: Reuters

GARMISCH-PARTENKIRCHEN Hustá mlžná duchna visí nad dějištěm světového šampionátu už pár dnů a lyžaře poněkud trápí. Pod poklicí totiž drží mimořádnou vlhkost a před obědem zvedá teplotu. Což sněhu dvakrát nesvědčí. K obloze se včera zvědavě dívala i Šárka Záhrobská (26), jež do dějiště konečně zavítala ze svého dočasného sídla v nedalekém Bad Wiessee u jezera Tegernsee.

Den před nejdůležitějším závodem zimy. Pod sjezdovkou Hausberg se pohupovala v přezkáčích a potvrzovala, že ze své touhy dojet si na čtvrtém mistrovství po sobě ve slalomu pro medaili nehodlá slevit. Přestože sezonu prožívá zatím spíše rozpačitou.

Program závodu

První kolo slalomu žen je na programu od deseti hodin.
První závodnice druhého kola vyjede na trať ve 13:25.
Lidovky.cz budou přinášet aktuální informace z průběhu celého závodu.

Váš trenér Pavel Šťastný si úpěnlivě přeje pro sobotní slalom zimu a ledovou trať. Vám dokáže zlepšit či zhoršit náladu ranní pohled z okna v den závodu?
Já tohle moc neřeším. Ono pak v době závodu bývá stejně kolikrát jinak než ráno...

Jenže třeba v mlze se slalom zrovna dobře nejezdí...
V obřím slalomu je mlha velmi nepříjemná, ve slalomu až tak zásadní problém, myslím, neznamená. Na podložku ale samozřejmě vidět musíte.

Jak se vám zamlouvá slalomový svah zvaný Gudiberg v těsné blízkosti skokanských můstků?
Vůbec nás teď na něj nepustili, ale tuhle sjezdovku znám docela dobře. Už jsem na ní dříve dvakrát závodila. Profil tohohle kopce je docela náročný.

Na šampionátu jste kromě slalomu všechny ostatní závody vypustila. Myslíte si, že jste se rozhodla dobře?
Určitě je dobře, že soustředím všechny síly jen na slalom.
Ale do superkombinace se vám prý, na rozdíl od vašeho trenéra, docela chtělo.

Proč jste mu nakonec dala za pravdu a na start se nepostavila?
Pavel mně především nerozkázal, abych kombinaci nejela. Sjezd byl tady hodně náročný a já na něj letos nemám dostatečně natrénováno. Takže jsme se nakonec společně dohodli, že kombinaci vypustíme a soustředíme se jen na slalom.

Naposledy jste se pro variantu jediného závodu rozhodla před deseti lety ve Sv. Antonu. Vzpomenete si ještě?
To mi bylo šestnáct a na šampionát jsem tehdy jela myslím až na poslední chvíli. Řekla bych ale, že dost lyžařů se tady v Garmischi soustředí jen na jednu disciplínu.

V poolympijské sezoně se vám dosud stupně vítězů vyhýbaly. Věříte proto vůbec, že byste v medailové šňůře ze světových šampionátů mohla pokračovat?
Udělám všechno pro to, abych tady medaili utrhla. Nejdřív si ale pro to musím v prvním kole vytvořit dobrou pozici. Když se ohlédnu za předchozími šampionáty, tak bych řekla, že mám už určitě víc zkušeností a taky nadhled. Ve Val d’Isere jsem navíc před dvěma roky cítila celkem tlak, protože jsem obhajovala zlato. Teď mám před závodem větší klid.

Ondřej Bank si po slalomu v superkombinaci sypal popel na hlavu kvůli tomu, že vsadil na jistotu a tím zřejmě přišel o medaili. O jaké taktice přemýšlíte vy?
Tyhle věci jsou hrozně těžký... Jízda na jistotu... Člověk vždycky jede na to, na co má. Jenže někdy hlava tělu nedovolí, aby jelo ještě rychleji. V lyžování se dá taktizovat strašně těžko. Snad jen kdyby měl člověk z úvodního kola opravdu velký náskok. Ale i ve slalomu se dají, řekněme, dvě vteřiny ztratit velice snadno. Takže je zřejmé, že už první kolo budu muset jet, co to dá.

Které slalomářky mají podle vás největší naději na medaile?
Těch je hodně. Třeba Marlies Schieldové chybí zlato z velké akce, takže ho bude moc chtít. Řekla bych, že s ničím jiným spokojená nebude. Pak je tu Maria Rieschová, obhájkyně titulu, která v téhle sezoně sbírá jeden úspěch za druhým. Navíc pojede doma. Výborně letos jezdí slalom i Puitiainenová a navíc není vůbec žádný nervák. Zpátky je po zranění Veronika Zuzulová. Ta by mohla být hodně nebezpečná. Jsou tu i některé mladé lyžařky, které pojedou stylem buď–anebo. A jsem tu taky já, ale sebe komentovat nebudu.

Co vám v posledních hodinách před závodem roku trenér nejvíc vtlouká do hlavy?
Já se na lyžích učím pořád, ale teď, krátce před závodem, už mě Pavel nechává v klidu. Já si už ani těsně před startem neříkám – musím udělat tohle a tohle. To totiž může být hrozně nebezpečné. Kdybych si třeba povídala, musíš tam v těch brankách dát kolena takhle a takhle, tak je tam tutově pak nedám... Už jsem se naučila na startu myslet jen na to, dostat se co nejrychleji z kopce dolů a neopakovat si, kde mají být třeba ruce. O těchhle věcech má člověk přemýšlet jen při tréninku. Při závodě už se jen snaží jet co nejrychleji a věřit, že tělo to tam dá...

Vy v těchto hodinách věříte tomu, že to tam v sobotu tělo dá, jak říkáte?
Ano, věřím.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!