13. října 2010 14:17 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro rychlobruslařskou halu nesehnali investora a tak koupí pozemky svaz

Martina Sáblíková a Petr Novák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková a Petr Novák. | foto: ČTK

VELKÝ OSEK Český svaz rychlobruslení odkoupí od obce Velký Osek na Kolínsku akcie společnosti Velkoosecká sportovní a bude vlastnit pozemky, na kterých má stát plánovaná rychlobruslařská hala. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Zastupitelé obce o tom rozhodli na úterním jednání, protože obec nesehnala investora. Cena, za kterou svaz akciovou společnost koupí, je 17 milionů korun, což je základní kapitál Velkoosecké sportovní, která se o celý projekt dosud starala.

"Je to riziková akce. Realizace sice musí podle smlouvy začít do pěti let, ale není daný její konec," řekl člen zastupitelstva Pavel Drahovzal. Cílem projektu bylo především poskytnout profesionální tréninkové zázemí dvojnásobné olympijské vítězce v rychlobruslení Martině Sáblíkové. O výstavbě rychlobruslařské haly se ve Velkém Oseku mluví již několik let.

Sáblíková se tam i s trenérem Petrem Novákem již přestěhovala, zatím ale stále nemá kde trénovat. Obec nabídla pro stavbu haly své pozemky v hodnotě 17 milionů korun, které převedla na společnost Velkoosecká sportovní, založenou k tomuto účelu, a očekávala finanční podporu od státu. Ta však nepřišla, a proto se představenstvo začalo poohlížet po soukromém investorovi.

Starosta Velkého Oseku a předseda akciové společnosti Jiří Otta několik měsíců avizoval, že investor, který je ochotný na stavbu uvolnit požadovaných 1,5 miliardy korun, je na světě. Dodnes ale podle serveru neuvedl, o koho jde. Dokončení dohody podle něj nejdříve komplikovala neplatná územní rozhodnutí, později absence záruky od politiků.

Investor údajně požadoval, aby se v horizontu 15 let neměnily daně a podmínky při provozování haly. V Česku žádná umělá rychlobruslařská dráha není. Sáblíková dlouho trénovala na hrbolatých rybnících, pokud nějaké na Vysočině zamrzly. Přesto na letošních olympijských hrách ve Vancouveru získala dvě zlaté a jednu bronzovou medaili, je rovněž šestinásobnou mistryní světa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz