5. července 2017 11:25, aktualizováno  13:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Pro Sagana Tour skončila. S odvoláním proti diskvalifikaci neuspěl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Peter Sagan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Sagan. | foto: APČTK

VITTEL Slovenský cyklista Peter Sagan neuspěl s odvoláním proti vyloučení z Tour de France a slavný závod pro něj po úterní čtvrté etapě skončil.

Dvojnásobný mistr světa byl diskvalifikován po spurtérském souboji s Markem Cavendishem, po kterém Brit spadl do ochranné bariéry. Při pádu si zlomil lopatku a musel z Tour odstoupit.

„Musím to rozhodnutí akceptovat. Samozřejmě s názorem jury nesouhlasím. Myslím, že jsem ve spurtu nic špatného neudělal,“ řekl Sagan novinářům před středečním startem páté etapy.

„Mrzí mě, že Mark spadl. Doufám, že se z toho zotaví. Byl to bláznivý sprint, ale nebyl první, ani poslední,“ uvedl hvězda německé stáje Bora.

Peter Sagan slaví triumf ve třetí etapě Tour de France 2017.
Kontakt mezi Saganem a Cavendishem.

Sagan obsadil v úterní etapě druhé místo. Po dojezdu nejprve dostal za kolizi penalizaci 30 sekund a přišel o 80 bodů v soutěži o nejlepšího spurtéra. Následné vyloučení sebralo sedmadvacetiletému cyklistovi možnost získat na Tour pošesté za sebou zelený trikot.

K souboji obou hvězd došlo zhruba 150 metrů před cílem ve Vittelu. Cavendish ve snaze protáhnout se kolem Sagana se naklonil směrem ke slovenskému jezdci a vzápětí spadl na druhou stranu do bariéry.

Zdálo se, že Sagan svého rivala strčil loktem, ale podle televizních záběrů se tak zřejmě nestalo.

Cavendish postoj rozhodčích ocenil. „Vyloučit mistra světa z Tour de France chce hodně odvahy,“ řekl před startem středeční páté etapy.

Uvedl, že měl po pádu strach, aby nevykrvácel. „Byla tam kaluž krve a hned mě napadlo, že vykrvácím a umřu. Ale kluci z týmu byli hned u mě a pomohli mi,“ dodal s tím, že krev byla z roztrženého prstu.

Lékařka ošetřuje Marka Cavendishe po pádu ve 4. etapě Tour de France 2017.

Lékařka ošetřuje Marka Cavendishe po pádu ve 4. etapě Tour de France 2017.

Sagan se hned po etapě šel Cavendishovi omluvit a britského jezdce to potěšilo. „Bylo to čestné gesto, když přišel do našeho autobusu. Ukázalo to náš vztah a také to, jaký je to člověk. Opravdu hodně si toho vážím,“ uvedl Cavendish.

„Říkal, že se jen snažil udržet rovnováhu a nevěděl, že za ním jedu, což mě potěšilo,“ dodal.

Incident vyvolal velké emoce nejen v pelotonu. U řady bývalých hvězd našel Sagan zastání a jeho německý soupeř André Greipel se mu omluvil za prvotní kritiku.

„Někdy bych se měl nejdřív podívat na záznam, než něco řeknu,“ uvedl vítěz jedenácti etap na Tour. „Myslím, že verdikt rozhodčích je příliš tvrdý,“ dodal Greipel, který si díky Saganově diskvalifikaci polepšil v etapě na třetí místo.

ČTK
  • 5Diskuse
Y. Fetsyshkanyn Báli sa ťa, Peťko, veľmi báli... 13:59 5.7.2017
Y. Fetsyshkanyn 24 KM +02' 17'' 16:22 5.7.2017
P. Svoboda Prase. 13:11 5.7.2017
Z. Pešek Sagan se choval ako prasca 12:52 5.7.2017

Najdete na Lidovky.cz