Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pro zlato do posvátného lesa. A pak chce hvězdná Vonnová poměřit síly s muži

Sport

  20:39
PCHJONGČCHANG/PRAHA - Americká sjezdařská hvězda Lindsey Vonnová chce po osmi letech znovu získat olympijské zlato. A další sen? Ráda by zkusila závodit s muži.

Lindsey Vonnová dorazila do Pchjongčchangu. foto: Reuters

Před čtyřmi lety měla coby hlavní osobnost ženského alpského lyžování obhajovat dvě olympijské medaile z Vancouveru: sjezdařské zlato a bronz ze super-G. Jenže zraněné koleno, kvůli němuž musela podstoupit operaci, ji do Soči nepustilo.

„Jsem zdrcená, že musím oznámit, že nejsem schopná závodit v Soči. Dělala jsem, co se dalo, abych se vyrovnala s faktem, že nemám přední zkřížený vaz, ale koleno je prostě příliš nestabilní na to, abych mohla soutěžit na této úrovni,“ vzkázala tehdy coby 29letá, tedy v ideálním sportovním věku.

Letos je jí třiatřicet a v cestě za triumfem jí tentokrát kromě soupeřek nestojí v cestě nic.

„Osm let je velmi dlouhá doba. Byla jsem z toho čekání zničená, frustrovaná,“ líčila v nedávném rozhovoru pro AP, co ji v kariéře hnalo dál.

Hvězda, co kritizuje Trumpa

Přestože má zatím „pouze“ jedno olympijské zlato, do Pchjongčchangu přiletěla coby závodící legenda. Za svou dosavadní kariéru vyhrála rekordních 81 závodů Světového poháru a do absolutního maxima Švéda Ingemara Stenmarka jí chybí už jen pět vítězství. K tomu přidala dva tituly mistryně světa.

Přestože se specializuje na rychlostní disciplíny, je jednou ze šesti žen historie, které triumfovaly ve Světovém poháru ve všech pěti odvětvích alpského lyžování.

Lindsey Vonnová (33)

  • Nejúspěšnější americká lyžařka všech dob se narodila v minnesotském hlavním městě Saint Paulu. Poprvé se na lyže postavila ve dvou letech, poté se stala členkou proslulé školy Ericha Sailera v Buck Hillu. Na svém kontě má zlato a bronz z OH 2010, je dvojnásobnou mistryní světa a ve Světovém poháru vybojovala 81 vítězství. 
  • Čtyři roky byla vdaná za kolegu Thomase Vonna, tři roky chodila s golfistou Tigerem Woodsem.

Pro Američany se stala sportovní ikonou, pro mnoho mužů sexsymbolem. Jejímu půvabu podlehl například tehdejší golfový král Tiger Woods, s nímž tři roky tvořila jeden z nejsledovanějších párů planety.

Vystoupila v proslulých pořadech Today Show, Access Hollywood a Late Show Davida Lettermana, objevila se i v epizodní roli v populárním seriálu Law & Order, plní titulní stránky prestižních magazínů. Její příběh mapující úspěchy i zranění se objevil v minutovém spotu během letošního Super Bowlu.

Loni si dokonce dovolila vystoupit proti prezidentu Donaldu Trumpovi, když v rozhovoru pro CNN prohlásila, že případné pozvání do Bílého domu by odmítla: „Chci reprezentovat lidi Spojených států, ale ne prezidenta.“

Naopak velmi ráda by na olympiádě vyhrála pro svého dědečka, který na konci minulého roku v 88 letech zemřel. Vzpomínat na něj bude na Dálném východě už proto, že byl nasazen v korejské válce nedaleko míst, kde se olympiáda koná. „Doufám, že pro něj zvítězím. Všichni v rodině věří, že to dokážu.“

Podle čerstvých výsledků bude hlavní favoritkou, vždyť ovládla dva poslední sjezdy před olympiádou v Garmisch-Partenkirchenu a v celkovém bodování disciplíny je těsně druhá za Italkou Sofií Goggiaovou. „Na vrchol ale nemyslím. Hlavní je, abych byla zdravá a jistá sama sebou, potom budu ve skvělé pozici,“ prohlásila před odletem na hry.

O medaile pojede na sjezdovce s netradiční historií. Trať budou lemovat posvátné stromy, jelikož sjezdovka byla uprostřed lesa vytvořena teprve před několika lety, po přidělení korejského pořadatelství. „Myslím si, že je to velmi unikátní,“ zhodnotila Vonnová místo.

Pokud zde uspěje, bude blíž splnění dalšího snu – ráda by zkusila závodit s muži. „Chci vědět, co dokážu. Pro sport by to jistě bylo skvělé vystoupení.“

Americká lyžařka Lindsey Vonnová.
Lindsey Vonnová pózovala jen s lyžařskými hůlkami.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat