Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Proč ji rovnou nezabijeme?‘ ptala se Hardingová. Od skandálu století uplynulo 25 let

Nancy Kerriganová (vpravo) a Tonya Hardingová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nancy Kerriganová (vpravo) a Tonya Hardingová. | foto: ČTK/AP

PRAHA Dle mnohých šlo o největší skandál olympijské historie. Jak se zbavit konkurentky? Objednat si na ni atentátníka! Příběh Tonyi Hardingové a Nancy Kerriganové otřásl v roce 1994 sportovním světem a doslova jej proměnil. Ovšem pozoruhodné byly osudy jeho aktérek i v následujících 25 letech.

Bývalá krasobruslařka Nancy Kerriganová žije dnes s manželem (a svým dlouholetým manažerem) Jerrym Solomonem v Massachusetts v rozlehlém honosném sídle. Mají tři děti. 

Po narození prvního syna Matthewa šestkrát potratila, začala dramaticky ztrácet váhu a léčila se z anorexie. Teprve pak za pomoci umělého oplodnění přivedla na svět další dva potomky.

Její někdejší sokyně Tonya Hardingová bydlí v domku v lesích severně od Portlandu. V roce 2010 se v 39 letech potřetí vdala, manžela Josepha Price potkala v místní restauraci. O rok později se jí narodilo jediné dítě, syn Gordon.

Ty dvě se čtvrt století nesetkaly.

Hardingová dlouho marně prosila Kerriganovou telefonicky o odpuštění za brutální čin, na němž se kdysi podílela. 

Teprve před pěti lety Kerriganová její omluvu v televizní talk-show nepřímo akceptovala a pronesla: „Je čas pohnout se dál.“

V roce 1994 byly hlavními aktérkami skandálu, který světová média vylíčila jako černo-bílý souboj dobra a zla.

Abel a Kain.

Kráska a zvíře.

Sněhurka a zlá čarodějnice.

Tak byly dvě hlavní aktérky veřejnosti prezentovány. Krasobruslení tehdy namíchalo neuvěřitelný mix detektivky, frašky a tragédie.

Proč ji rovnou nezabijeme?

Šestého ledna 1994 kráčela 24letá Nancy Kerriganová v Detroitu po tréninku před mistrovstvím USA do šatny.

Zastavila se k rozhovoru s reportérem, když vtom se na ni zpoza závěsu vrhl neznámý muž a železnou tyčí ji začal mlátit do pravé nohy. Minul koleno, které jí měl podle plánu roztříštit, ale i tak způsobil bruslařce těžké pohmožděniny.

Kerriganová, ve tváři hrůzu a zděšení, se skácela k zemi a mezi slzami neustále opakovala: „Proč mě? Proč teď? Pomozte mi!“

Pokus o atentát na kandidátku olympijského zlata se rázem stal zprávou číslo jedna všech velkých televizních stanic i deníků ve Spojených státech a zdaleka nejen tam.

Kerriganovou odvezli do nemocnice, závod vzdala. O rok mladší Tonya Hardingová odmítla, že by s útokem měla cokoliv společného. Agenti FBI a CIA však postupně shromáždili důkazy.

Získali i nahrávku schůzky, kde Jeff Gillooly, manžel Hardingové, říkal: „Proč Nancy rovnou nezabijeme?“ Jeho známý, bodyguard Shawn Eckardt oponoval: „Stačí zranit ji na kolenou. Přerazit jí nohu železnou tyčí.“

Za 100 tisíc dolarů na akci najali násilníka Shana Stanta.

Krasobruslařka Nancy Kerriganová.

Krasobruslařka Nancy Kerriganová.

Stant byl na atentát doslova amatérsky připraven. Jak se později ukázalo, v hale se dokonce ptal jednoho z diváků, která z bruslařek je Kerriganová. Při útěku potom zpanikařil a hlavou prorazil skleněné dveře nouzového východu.

„O útoku jsem se dozvěděla až po něm,“ umanutě ujišťovala Hardingová. 

Přestože ji americká asociace nevěřila a vyloučila ji z únorové olympiády v Lillehammeru 1994, kam se kvalifikovala, u soudu dosáhla připuštění na hry. A do Norska zamířila i Kerriganová, která se stihla zotavit.

První společný trénink v Norsku, vysílaný mnohými stanicemi přímým přenosem, se stal celosvětovou událostí. 

Okolo menší z ledových ploch byl takový přetlak lidí, že policisté museli půl hodiny před tréninkem vchody do haly nekompromisně uzavřít.

Diana Rawlinsonová, nyní 72letá trenérka Hardingové, vzpomíná: „Šlo o čiré šílenství, vše bylo jako elektrizované. Když se ty dvě k sobě na ledu přiblížily, hned cvakaly stovky fotoaparátů.“

Jako by se setkávaly ženy ze dvou světů. Ledová baletka Kerriganová z rodiny s výbornou pověstí, žádaná pro reklamu na polévky i ovesné vločky. 

A proti ní divoženka Hardingová s prekérním rodinným i finančním zázemím, náruživá kuřačka, nejraději bruslící na heavy metal, která ale jako první Američanka dokázala skočit i trojitého axela.

„Nancy byla miláček Ameriky, pohledná žena a vzorné dítě, co se stará o slepou matku,“ vzpomíná exmistr světa sportovních dvojic René Novotný. „Tonya byla naopak silový typ, nekoordinovaný talent ve spárech ulítlého manžela.“

Volné jízdy v Lillehammeru sledovalo jen v USA na televizních obrazovkách sto milionů registrovaných diváků, staly se třetím nejsledovanějším sportovním přenosem v historii země, hned za dvěma Super Bowly.

Halu střežily kordony policistů ze země i ze vzduchu, samotnou Kerriganovou čtyři bodyguardi. Hardingová se už před jízdou sesypala a rozbrečela na toaletě, make up jí stékal po tváři. Skončila osmá.

Kerriganová měla stříbro, o zlato ji připravila mladičká Ukrajinka Oksana Bajulová.

Soudní proces v březnu 1994 následně prokázal, že Hardingová o přípravě útoku věděla. 

Byla doživotně diskvalifikována a odsouzena k tříleté podmínce, 150 tisícům dolarů pokuty a 500 hodinám veřejně prospěšných prací. Gillooly, Eckardt a Stant skončili ve vězení.

Pro krasobruslení naopak začala zlatá éra. Díky této aféře zažilo v 90. letech nevídaný boom a v USA proniklo na 2. příčku ve sledovanosti sportů za americký fotbal. Jak i každý boxerský promotér potvrdí, skandály prodávají vstupenky.

Američtí televizní giganti hbitě zareagovali a vymýšleli jednu ledovou soutěž za druhou. 

Například společnost CBS hbitě vyprodukovala klání Star Wars, v němž Kerriganová vedla výběr USA proti zbytku světa a za jediné vystoupení inkasovala 300 tisíc dolarů, bez ohledu na výkon.

Všechno, co má, je její hanba

Kerriganovou, vážnou a elegantní bruslařku s úsměvem hollywoodské hvězdy, studující na univerzitě obchod, zařadil časopis People mezi 50 nejkrásnějších žen světa. Zosobňovala ideál Ameriky. 

V dětství vyrůstala obklopena láskou celé rodiny. Její matka oslepla, otec svářeč pracoval ve třech firmách najednou, aby vydělal na dceřiny tréninky.

Zato matka Hardingové se šestkrát vdávala, osmkrát se stěhovaly. Malá Tonya v dětství hledala prázdné lahve, aby zaplatila trenéra. „Je sobecká a nevrlá,“ charakterizoval ji nevlastní otec James Golden. 

Po svatbě s Gilloolym si stěžovala: „Manžel mě neustále bije.“ Z bytu je vystěhovali, dlužili za nájem.

„Jediné, na co myslím, jsou peníze,“ přiznávala.

S titulem z her v roce 1994 by v krasobruslením poblázněné Americe vytěžila miliony. Jenže čtyřikrát předtím prohrála s Kerriganovou. Usoudila, že právě ona jí nejvíc stojí v cestě. Proto se ji v Detroitu pokusila zlikvidovat.

A prohrála. Na všech frontách.

Po vynesení soudního verdiktu opustila Gilloolyho. Exmanžel se jí pomstil tím, že časopisu Penthouse prodal za milion dolarů videokazetu, na kterou si v roce 1990 natočili vlastní svatební noc.

Krasobruslařka Nancy Kerriganová.

Krasobruslařka Nancy Kerriganová.

Hardingová se snažila vylepšit si vlastní image tím, že vypouštěla do světa jednu historku za druhou: že byla unesena šílencem, že ji znásilnil profesionální golfista, že dýcháním z úst do úst vzkřísila 81letou důchodkyni. Jenže lidé jí nevěřili.

Když nesměla závodit, pokusila se prosadit v showbyznysu. 

Hrála v druhořadém televizním seriálu, doma v Portlandu vystoupila coby zpěvačka. Diváci po ní házeli plechovky. „Proč? Jen se snažím žít normální život,“ hořekovala.

Plastickou operací si nechala zvětšit prsa. Její agent Michael Rosenberg nabízel erotické vystoupení své klientky manažerům revue Ice Capades v Las Vegas, ale i striptýzovým barům v New Yorku. 

„Je obětí prostředí, v němž vyrůstala. Změnila se,“ tvrdil.

Atentátník: Změnila mě sestra

Atentátník Shane Stant se po propuštění z vězení ukryl před světem na Havaji, u své mladší sestry. „Stal jsem se mužem, kterého všichni nenávidí,“ řekl, s médii dlouho odmítal promluvit.

Dnes je mu 47 let.

„Díky sestře jsem přestal dělat všechny ty zlé věci,“ tvrdí. Sestra ujišťuje: „Ze Shana se stal rodinný typ.“

Když však byla usvědčena i z přepadení přítele, tuto verzi nepodpořila. „Potkat Hardingovou střízlivou je zázrak. Celé dny tráví po barech, kde se zpíjí do němoty,“ psal list National Enquier.

V roce 2003 se neúspěšně pokusila o kariéru boxerky. „Přichází zlá žena boxu,“ představovali ji, boxovala posléze za peníze i s travestitou. Pracovala jako svářečka, prodavačka, lakýrnice, pomocnice v automyčce.

Její nový agent Hans Schmidt požadoval za každé interview se svojí mandantkou 10 tisíc dolarů. „Tonya je naprosto zlomená. Všechno, co má, je její hanba,“ tvrdil.

Život Kerriganové byl po hrách v Lillehammeru diametrálně odlišný. Ukončila závodní kariéru, objížděla exhibice, nazpívala cédéčko. S Disneym podepsala reklamní kontrakt na dva miliony dolarů, další sponzoři stáli ve frontě. Ze sportovců měl tehdy pouze basketbalista Jordan z reklamy větší příjmy.

Její vztah k manažerovi Solomonovi přerostl z pracovní do milostné roviny, v září 1995 se v bostonském chrámu konala velkolepá svatba.

Založila a vedla nadaci na podporu nevidomých, pracovala jako televizní komentátorka, psala sloupky do novin, vytvořila i učebnici pro krasobruslaře.

Neuměla být celebritou

Neustálá publicita nicméně Kerriganovou psychicky čím dál více vyčerpávala, snad i proto přišly problémy s anorexií, které dlouho tajila. 

„Za daných okolností ani neměla čas být vyškolena, jak se má jako celebrita chovat,“ podotkl televizní producent Steve Tisch.

Takřka ideální obraz její funkční rodiny nicméně utrpěl navenek kaňku až v roce 2010. 

Mark, bratr Kerriganové, dostal podmínečný trest za ublížení na těle vlastnímu otci, údajně při domácí hádce kvůli užívání telefonu. Nedlouho poté otec krasobruslařky v 70 letech zemřel.

Faktem je, že nebýt detroitského útoku, nezbohatla by Kerriganová o desítky milionů dolarů. „Nancy by část svých peněz měla dát Tonye. Bez ní by nikdy tak zámožná nebyla,“ řekl s nadsázkou krasobruslař Toller Cranston.

„Zbláznili jste se?“ rozčilila se. 

„Za žádné peníze bych si nepřála, aby k útoku došlo. Nemohu uvěřit, že navždy bude mé jméno spojováno s Hardingovou. Nancy a Tonya. Tonya a Nancy. Jakmile lidé budou hovořit o aférách ve sportu, vzpomenou si na O. J. Simpsona a Hardingovou s Kerriganovou. Jak se s tím mám srovnat?“

Australská herečka Margot Robbieová ve filmu Já, Tonya, kde představovala krasobruslařku Tonyu Hardingovou.

Když předloni dostala pozvánku na premiéru filmu „Já, Tonya“, podle očekávání odmítla. Film posléze vydělal 50 milionů dolarů a představitelka hlavní role, australská herečka Margot Robbieová byla nominována na Oskara.

Nejen díky tomu se v posledních deseti letech také Hardingová dočkala svých osobních vítězství.

Stala se matkou.

Získala finance za práva ke zfilmování jejího příběhu.

V modelu Fordu A z roku 1931 překonala rekord pro veteránské automobily poháněné plynem, když dosáhla rychlosti 156,391 km/h.

Nancy Kerriganová na olympiádě v roce 1994.
Nancy Kerriganová na archivním snímku.

Nacházela také stále více lidí, kteří se její příběh snažili chápat z jiného úhlu - například na Tuftově univerzitě v Medfordu. 

Ta nastudovala operu Tonya a Nancy a autorka libreta Elizabeth Searleová vykreslila Hardingovou coby oběť. „Poznamenalo ji domácí násilí. Proto se chovala, jak se chovala. Musíte i k Tonye cítit sympatie,“ vyzývala.

„Moje matka je slepá,“ zpívala na jevišti představitelka Kerriganové. „Moje matka je cvok,“ pěla operní Hardingová. Její duet s manželem kriminálníkem se proměnil v tango, při kterém ji manžel bije.

Loni se Hardingová zúčastnila rovněž americké verze soutěže StarDance. A zatímco Kerriganová v ní skončila v roce 2017 se svým partnerem šestá, ona o rok později třetí.

Alespoň na parketu a jen na dálku tak Tonya Hardingová svou dávnou sokyni „porazila“.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...