Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tour 2016: cyklisty čeká náročný výšlap na Mont Ventoux i dvě časovky

Tour de France

  14:05
PAŘÍŽ - Trasa Tour de France 2016 už není tajemstvím. V Kongresovém paláci v Paříži odhalili organizátoři ze společnosti ASO detaily závodu, který odstartuje od nynějška za 254 dnů.

Ředitel závodu Christian Prudhomme představuje trasu pro nadcházející ročník Tour. foto: Reuters

Spekulace, které slavnostnímu aktu předcházely, hovořily o návratu legendárního Mont Ventoux na trasu Tour. A skutečně. Po tříleté odmlce se cyklisté opět vydrápou na „Osamělou horu“ v Provence.

Stane se tak ve 12. etapě, v den francouzského státního svátku. Teprve podesáté v dějinách Tour tak bude na Mont Ventoux cíl etapy.

Trasa Tour 2016 měří 3519 kilometrů a od 2. do 24. července navštíví kromě Francie také Španělsko, Andorru a Švýcarsko.

Horské etapy přijdou na řadu postupně v Centrálním masivu, Pyrenejích, Juře a Alpách, přičemž první horská zkouška otestuje favority v kraji slavného Raymonda Poulidora už v 5. etapě.

Trasa Tour de France 2016.
Ředitel Tour de France Christian Prudhomme.

Překvapením oproti původním předpokladům jsou dvě časovky v itineráři, jedna zvlněná a druhá horská, o celkové délce 54 kilometrů.

Dojezdy na vrchol budou pouze čtyři, o jeden méně než loni. Řada etap však končí sjezdem do cíle po obtížném stoupání.

Na rozdíl od letošního ročníku čeká na cyklisty jen jeden dlouhý přelet, po předposlední etapě z Morzine na periferii Paříže k poslední etapě.

„Vypadá to jako velmi obtížný ročník. Není to trasa, která by svědčila speciálně časovkářům nebo speciálně vrchařům. Vítěz musí být komplexní závodník,“ prohlásil po prezentaci letošní vítěz Chris Froome.

Z Mont St. Michelle na jih

Poprvé v historii odstartuje Tour z departementu La Manche a úvodní etapa vyvrcholí po 188 kilometrech u slavné pláže Utah.

„Bude to majestátní start,“ říká Christian Prudhomme, jenž absolvuje desátý ročník v roli ředitele Tour.

Už ve 2. etapě je v závěru naplánováno tříkilometrové kratší stoupání. Z Normandie se vzápětí přes Tours a Limoges vydají cyklisté na jih v etapách určených pro sprintery.

Smělý plán. Froome chce dvě zlata z olympiády a další triumf na Tour

Zato ta pátá v Centrálním masivu nabídne kopce a na konci až 12procentní výšlap do Le Lioranu.

Po dalších dvou sprinterských dějstvích se ocitnou v Pyrenejích, kde zamíří na Lac de Payolle a následujícího dne přes Tourmalet a Peyresourde do Bagneres du Luchon.

Po volném dnu, stráveném v Andoře, nastane čas pro třetí a patrně nejobtížnější pyrenejské dějství ze španělské Vielhy do andorského Arcalis.

Po Mont Ventoux hned časovka

Po sprinterské vložce v Montpellieru přijde nesmírně obtížný dvojblok. Nejprve vytoužená etapa na Mont Ventoux a hned po ní individuální časovka na 37 kilometrů se zvlněným profilem

Další cesta do hor povede pohořím Jura do Culozu, načež se peloton vydá do Bernu a připomene tím první návštěvu Tour ve Švýcarsku před 100 lety.

Po druhém volném dni v Bernu začne rozhodující horská pasáž v Alpách v 17. etapě novým finišem na přehradě Emosson po překonání stoupání na Gueulaz (1960 metrů). To vše pod masivem Mont Blanku, který bude „asistovat“ také u dalších etap.

Ta následující z Albertville do Saint-Gervais-Mont Blanc má cíl na sedmikilometrovém a sedmiprocentním stoupání.

A poslední a možná i rozhodující horské dějství se odehraje na pouti do Morzine, se čtyřmi horskými prémiemi včetně Ramaz a Jour Plagne, ale tentokrát bez závěrečného výšlapu až do střediska Morzine-Avoriaz.

V neděli 24. července už pak přijde jen slavnostní finále při etapě ze Chantily do Paříže - a korunovace nového šampiona.

Froome touží po úspěšné obhajobě

Chris Froome se pokusí stát prvním jezdcem od Miguela Induraina v roce 1995, který titul na Tour obhájí.

V následujících letech po Indurainovi se tento kousek sice povedl Lanci Armstrongovi a Albertu Contadorovi, ti však byli později z dotyčných ročníků diskvalifikováni.

„Cítím, že jsem velmi odlišným jezdcem, než jakým jsem byl v roce 2013,“ připomněl Brit své první prvenství. „Lépe znám své svaly, což mi pomáhá zvládat kritické momenty. A to mi dodává více sebevědomí.“

Froomův velký soupeř Alberto Contador připustil, že může jít o jeho poslední Tour v kariéře.

Slabší průměr, hodnotí Kreuziger uplynulou sezonu. Chybí mu velké vítězství

„Pokud budu muset na Tour vzdát, tak se vrátím i v roce 2017. A pokud se mi podaří založit vlastní tým, pak se také vrátím. Ale můj kontrakt u stáje Tinkoff skončí v roce 2016,“ ujistil Španěl pro list Le Pais.

Na Tour se vrátí Nairo Quintana, zatímco loňský šampion Vincenzo Nibali i letos třetí Alejandro Valverde by se naopak mohli soustředit spíše na Giro.

Z českých cyklistů potvrdili zájem probojovat se do týmu na Tour už Zdeněk Štybar (host pařížské prezentace), Petr Vakoč i Roman Kreuziger.

V divokou kartu doufá tým Bora, kde je výraznou osobností Jan Bárta. V programuLeopolda Königa by naopak mohlo hrát titulní roli Giro - a po něm se uvidí.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat