Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prohra s běloruskými basketbalistkami vyvolala v Rusku šok

Čtvrtfinále Bělorusko - Rusko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrtfinále Bělorusko - Rusko. | foto: Reuters

KARLOVY VARY Porážka ruských basketbalistek ve čtvrtfinále mistrovství světa s Běloruskem vyvolala v ruských médiích šok. Rusky předtím ze světových šampionátů vozily nepřetržitě od roku 1998 stříbrné medaile.

"Rusky zůstaly bez medaile, Bělorusky se postupem do semifinále postaraly o senzaci. Je to nejhorší výsledek ruské reprezentace za posledních jedenáct let (od bronzu z ME 1999)," napsala agentura Interfax.

"Je to fiasko," vypůjčil si Sovětskij sport na svém serveru do titulku slova trenéra Borise Sokolovského. Tým podle kouče předvedl hru, která mu vůbec není vlastní, chyběly přihrávky i souhra.

Zatímco Rusky se snažily spasit individualistickým hrdinstvím, skvěle zorganizovaná běloruská obrana jejich přímočaré útoky likvidovala. "Možná se děvčata nestačila vzpamatovat z těžkého zápasu se Španělskem a přejezdu-přeletu. Ale to nebyla hlavní příčina," konstatoval Sokolovskij, chystající se zápas ještě důkladně rozebrat. "Dnes to nebyla prohra, ale fiasko," konstatoval.

Debatující na serveru si servítky nebrali: Rusky prý nosily nos příliš vysoko, hráčky snad zajímaly jen peníze, "carevny" se nechaly vypráskat.

"Přehrát Španělky, aby nás z play off vyřadily Bělorusky! Zase jednou 'imperiální nafoukanost' sehrála svou roli," rozhořčil se jeden z fanoušků.

Podle dalšího "Goliáš jen přihlížel, jak David točí prakem".

"Nevyšlo to podle plánu," konstatoval Sport-Express, podle kterého se až do senzační prohry s Běloruskami vše ubíralo vytčeným směrem jako nalinkované: sborná vyhrála šest zápasů ze šesti a favoritky mířily k medailím.

Před zápasem byla nálada skvělá a čekalo se, že nejpozději v druhém poločase se projeví ruská převaha. "Ale od prvních minut se rozhodně nic podle plánu nedělo, prognózy byly žel nepřesné," konstatoval list.

Soupeřky nejenže nedovolily Ruskám se bodově utrhnout, ale naopak samy zvyšovaly náskok. Po přestávce už Rusky proměňovaly jen každou čtvrtou střelu a v závěrečné čtvrtině už sborná neměla šanci uspět; soupeřky se ukázaly jako příliš dobré, a tak Rusko zůstane poprvé od roku 1994 na MS bez medaile.

Reportér přidal i pár postřehů z Karlových Varů. "Ukázalo se, že se basketbal v Čechách těší velké popularitě. Na zápas o 9. místo mezi Kanadou a Brazílií byl sál skoro plný! Žáci a žákyně, představující lví díl publika, fandili Severní a Jižní Americe tolik, jako by to bylo finále s účastí domácích. Ale po zápase se sál vyprázdnil - a na čtvrtfinále s účastí dvou bratrských republik moc lidí nezbylo."

Už jen lakonicky ruské servery zaznamenaly další senzaci MS, vítězství domácích Češek nad Australankami, které určilo i příští soupeřky ruskému týmu v boji o 5. až 8. místo. "Toto utkání bude opakováním finále minulého šampionátu," podotkl Sport-Express. "Český tým hrál skvěle a definitivní úder zasadil Australankám v poslední čtvrtině. Z turnaje tak vypadl jak mistr, tak vicemistr světa," konstatoval Sovětskij sport.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...