Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prokop se stal juniorským mistrem světa v rallye

Sport

  13:15
Jyväskylä - Martin Prokop se stal jako první český jezdec juniorským mistrem světa v automobilových soutěžích. Titul si dnes v předstihu zajistil vítězstvím ve své kategorii ve Finské rallye, kterou v absolutním pořadí ovládl domácí pilot Mikko Hirvonen s fordem.

Vítězný Hirvonen. foto: ČTK

Prokop s citroënem C2 obsadil v celkové klasifikaci čtrnácté místo. V kategorii Junior WRC zvítězil o 55 sekund před Finem Kallem Pinomäkim na renaultu.

Polák Michal Kosciuszko a Němec Aaron Burkart, kteří ještě mohli Prokopa na cestě za vytouženým titulem ohrozit, skončili na třetí respektive čtvrté pozici s více než tříminutovým odstupem. Kosciuszko sice ztrácí před Katalánskou rallye na Prokopa jen čtyři body, ale závěrečnou soutěž šampionátu nepojede.

"Je to neuvěřitelné! Trvalo nám dlouho, než jsme tohohle dosáhli. Finská rallye byla dlouhá, ale zvládli jsme ji. Je to fantastické, splnil se mi velký sen. Je to nejlepší moment mého života," citoval šťastného Prokopa server mediasport.cz.

Šestadvacetiletý jezdec letos zvítězil také na Kypru a Sardinii, v Irsku a Polsku skončil druhý. Na juniorském trůnu vystřídal Francouze Sébastiena Ogiera, který letos závodí už v hlavním šampionátu WRC. V něm si dojel Hirvonen na domácí půdě pro jubilejní desáté vítězství v kariéře. V devátém podniku letošního seriálu si připsal třetí triumf po sobě a upevnil si vedení v průběžném pořadí.

Bouračka Kimi Raikonena

Před Francouzem Sébastienem Loebem, kterého porazil o 25 sekund, má náskok tři body. Do konce šampionátu, v němž Loeb obhajuje s citroënem titul z předchozích pěti let, zbývají tři soutěže. Třetí místo ve Finsku obsadil další domácí závodník a Hirvonenův týmový kolega Jari-Matti Latvala se ztrátou téměř 50 sekund.

Loebovi se nepovedlo zopakovat loňský úspěch, kdy Finskou rallye poprvé v kariéře vyhrál, a znovu si zkomplikoval cestu za šestým titulem. V úvodu sezony sice zvítězil pětkrát za sebou, ale pak se mu přestalo dařit. V Řecku po havárii nedojel a nehodu měl také v Polsku, kde skončil sedmý.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...