11. prosince 2018 8:45 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prostitutky pro bývalého šéfa biatlonu? Ruská strana si jimi kupovala mlčení

Bývalý šéf Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Mezinárodní biatlonové unie Anders Besseberg | foto: Twitter

PRAHA Rozsáhlé vyšetřování stále probíhá. „Jsou odhalovány nechutnosti přesahující běžné praktiky korupce ve sportu,“ píše list Süddeutsche Zeitung. Obviněno je z nich bývalé vedení Mezinárodní biatlonové unie (IBU).

Že její bývalý prezident Anders Besseberg a generální sekretářka Nicole Reschová kryli ruský doping a získávali za to finanční a jiné benefity, informovala už zpráva antidopingové agentury WADA. 

„Ruská strana si koupila jejich mlčení,“ stojí v ní.

Besseberg byl dle zpravodajců WADA i rakouských kriminalistů zván k lovům v ruských lesích a po nocích měl ukájet své vášně s prostitutkami, které mu byly zasílány.

Süddeutsche Zeitung nyní přinesl další detaily z průběhu vyšetřování.

Přísun prostitutek měl údajně na starosti také bývalý a nyní již propuštěný šéf komunikace IBU Peer Lange. Ten je totiž podle německého obchodního rejstříku zároveň majitelem eskortní služby zajišťující služby lehkých žen.

„Ve světě sportu jen tak nenajdete, aby měl mluvčí významné sportovní federace jako svůj vedlejší byznys službu callgirl,“ píše deník.

Dvaasedmdesátiletý Nor Besseberg pochopitelně vše popírá a dušuje se, že on osobně nikdy nevyužil erotických služeb. 

Leč od dubna, kdy rakouská policie provedla ve spolupráci s činovníky WADA razii v sídle IBU v Salcburku a také na dalších místech v Bavorsku a Norsku, se objevují stále nové informace o někdejším systému Bessebergovy vlády.

Gabriela Koukalová a Anders Besseberg.

Gabriela Koukalová a Anders Besseberg.

„Vybudoval si svoji vlastní malou říši, včetně soudů a sítě vycházející z Ruska, která byla často navenek tak matoucí, že až nyní kriminalisté odhalují malé i větší podvody,“ informuje Süddeutsche Zeitung.

Případ řeší vídeňská prokuratura. „Jde o nezávislé vyšetřování, do kterého vstupovat nemůžeme,“ poukazuje Jiří Hamza, po pádu Besseberga zvolený coby viceprezident do nového vedení IBU. Právě Hamza byl v minulosti největším kritikem bývalého prezidenta.

Anders Besseberg

Besseberg se svojí pravou rukou Reschovou měli vytvořit velmi efektivní systém zametající ruský doping pod stůl. Reschová, původně asistentka a později generální sekretářka IBU, měla dle rešerší WADA ovládat dohled nad biatlonovými dopingovými kauzami.

„Stala se silným obráncem ruských zájmů a v tomto směru usměrňovala i další zaměstnance,“ praví WADA. Pozitivní nálezy u ruských biatlonistů měly být vraceny ruské straně se vzkazem, ať si je Rusové doma „ošetří“.

Zpráva antikorupčního oddělení rakouské policie informuje, že IBU takto vyretušovala 65 pozitivních ruských zkoušek. Na konta Besseberga a Reschové mělo za to postupně připutovat 300 tisíc dolarů.

Až v posledních dvou letech byly odkryty podvody některých ruských biatlonistů. Navíc se v současnosti hovoří o tom, že budou zveřejněny ještě další kauzy na základě nově zkontrolovaných vzorků z období ruské dopingové éry.

„Jsem si jistý, dokonce velmi jistý, že půjde ještě o deset případů,“ prohlásil James Carrabre, šéf lékařské komise IBU, pro německou televizní společnost WDR.

Nejmenovaným funkcionářům biatlonových asociací různých zemí, kteří rozhodovali o volbě ruské Ťumeně za dějiště mistrovství světa 2021, měli zároveň Rusové zaslat na konta všimné v hodnotě 25 000 až 100 000 eur. Načež Besseberg v roce 2016 volbu Ťumeně aktivně podpořil.

„Teď se můžeme od tehdejších praktik jen distancovat a pokusit se IBU od nich co nejvíc očistit,“ říká Hamza. „Budu rád, až se všechny tyhle aféry uzavřou. Biatlonu nepomáhají.“

Minulý týden způsobil šéf českého biatlonu rozruch vyjádřením, že někteří ruští funkcionáři vyhrožovali jemu i jeho rodině a chtěli ho umlčet. Hamzova slova poté převzala mnohá světová média.

Současné vedení ruského biatlonového svazu, které bylo letos zvoleno, se v pondělí od jeho tvrzení distancovalo a označilo ho za nepodložené.

Ale jiná reakce se vlastně ani očekávat nedala.

„K opakovavému vyhrožování docházelo ze strany bývalého vedení ruského biatlonu, ne od toho nového,“ upřesnil Hamza.