19. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Prožije si český baseballista americký sen? Červenka je blízko nejlepší soutěže světa

Martin Červenka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Červenka | foto: Facebook Baseball CzechLidovky.cz

Baltimore/Praha Martin Červenka může být prvním Čechem, který si zahraje nejslavnější baseballovou soutěž MLB.

Lidovky.cz: Je vám 26 let. Co znamená věk pro hráče baseballu a jeho šance udělat „díru do světa“, probojovat se do MLB apod? Například ve fotbale nebo hokeji by mělo jít o hotového etablovaného hráče.
Člověk se určitě dostává do věku, kdy by měl být na vrcholu své fyzické zdatnosti, ale v baseballe dělají hodně i zkušenosti.

Lidovky.cz: Jaké zkušenosti to konkrétně jsou, jak se projevují a jak pomáhají?
Například spolupráce s nadhazovači, znalost hráčů ostatních týmu, množství startů na pálce a mnoho dalších, které se dají získat pouze pomocí zápasů.

Lidovky.cz: Jste první Čech, který má šanci se do MLB dostat. Jak tenhle fakt vnímáte? Je to opravdu takový ojedinělý počin? Kolik let práce jak doma, tak v zámoří k tomu vedlo?
Nad tím, že jsem první Čech, který má šanci se dostat do MLB, vůbec nepřemýšlím. A baseball hraju od šesti let, takže jsem deset let hrál baseball doma a dalších deset let v zámoří v kombinaci s Českou republikou (reprezentace juniorská i seniorská a česká extraliga).

Lidovky.cz: Jak dlouho už v zámoří působíte a čím jste si prošel? Byly chvíle, kdy jste zvažoval, že to vzdáte?
V Americe hraji posledních osm let a určitě si člověk za tu dobu prošel hodně různými emocemi a zkušenosti, ale nikdy jsem nezvažoval, že bych to vzdal.

Lidovky.cz: Do Ameriky jste odjížděl jako v podstatě štíhlý kluk a nyní je váš metrák nepřehlédnutelný a asi už plně srovnatelný s MLB hráči. Jak se na tyhle parametry dostává?
Do Ameriky jsem odjížděl v šestnácti letech a za těch 10 let jsem asi vyspěl v šestadvacetiletého člověka. Jinak samozřejmě každý sportovec posiluje a snažím se také dodržovat zdravou stravu.

Lidovky.cz: Věnujete se baseballu jako profesionál, nebo máte další zaměstnání? Jak vypadá váš běžný den?
Ano, baseballu se věnuji jako profesionál, takže na další práci není čas. Běžný den vypadá jinak během spring trainingu a jinak během sezóny. Během springu chodím na hřiště kolem šesté hodiny ráno a zpátky na hotel se dostáváme kolem páté hodiny odpolední.

Lidovky.cz: Jaké máte bydlení, zázemí a kdo vás nejvíc podporuje? Nepřipadáte si jakožto Čech ve světě zámořského baseballu sám?
Během sezóny si hráči společně pronajímají apartmány nebo žijí v rodinách. Když hraje tým venku, tak pak se spí na hotelech. Nejvíce mě určitě podporuje přítelkyně a rodina, kteří mě během sezóny jezdí navštěvovat. Sám si nepřipadám, mám kamarády v týmu i v Čechách a spojení přes internet je také všude dostupné.

Lidovky.cz: Jaké jsou na vaši úrovni výdělky? A kolik berou hvězdy MLB?
Na mé úrovni jsou výdělky nastaveny tak, aby si hráči měli možnost zaplatit bydlení a jídlo. Moc se z toho nedá ušetřit. V MLB samozřejmě berou mnohem větší peníze pohybující se od 500 tisíc dolarů až po hráče, kteří berou 30 milionů dolarů za rok.

Lidovky.cz: Jaké je jejich společenské postavení a jakou část světa baseball dále nejvíc zasahuje?
Pro Ameriku je baseball národní sport. Baseball je kromě USA velice populární i v Jižní Americe a také v Asii.

Lidovky.cz: Máte stále touhu splnit si sen o startu v MLB?
Určitě mám, kdybych neměl, tak bych tady už nebyl.

Lidovky.cz: V jakém věku už hráči tyhle ambice vzdávají?
To je spíše na individuálním pocitu jednotlivých hráčů.

Lidovky.cz: Uvažujete třeba o hraní jinde než v Americe? Dá se dobře vydělat i v Evropě nebo Asii?
Nikdy jsem nad hraním baseballu mimo USA moc nepřemýšlel, ale co vím, tak v Asii se tím dá dobře vydělat, v Evropě už to tak dobře placený sport není.

Lidovky.cz: Chcete v pozdějším věku působit v Česku a podílet se na rozvoji svého sportu? Nepřesahují vaše herní schopnosti domácí extraligu? Případně co byste dělal bez baseballu?
Určitě bych si chtěl zahrát Českou extraligu, až skončím s baseballem v Americe. Neřekl bych, že mé herní schopnosti ji přesahují, protože v Česku můžeme najít spoustu šikovných hráčů.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.