Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prskavec o Rusech: Kdybych nedopoval a vyloučili mě, tak mi zkazí sen

Sport

  6:00
PRAHA - Špičkoví čeští sportovci souhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru nevyloučit všechny ruské reprezentanty z her v Riu. Vyloučení ruských atletů považují za dostatečný trest a jakékoli jeho další plošné rozšíření by podle nich bylo vůči sportovcům nespravedlivé.

Vavřinec Hradilek (vlevo) se stal mistrem světa, Jiří Prskavec skončil druhý. foto: MAFRA - Dan Materna

„Jsem rád, že to dopadlo takhle. Když nemají důkazy, nemohou přeci vyloučit všechny sportovce, kteří nebyli usvědčení. Ti by měli mít možnost v Riu závodit,“ nechal se slyšet vodní slalomář Jiří Prskavec, mistr světa i Evropy a velký adept na olympijskou medaili.

Podle jeho názoru je špatné i rozhodnutí o vyřazení atletů. „Isinbajevové je mi fakt líto. Ta s dopingem podle mě nemá nic společného,“ připomněl světovou rekordmanku ve skoku o tyči. „Měla by platit presumpce neviny, takže s rozšiřováním na další sporty nesouhlasím,“ prohlásil.

Nevyloučeni. Zda ruští sportovci pojedou do Ria, rozhodnou až jednotlivé svazy

Již dříve podobný názor vyslovila oštěpařka Barbora Špotáková, která bude v Riu útočit na třetí olympijské zlato v řadě. „Plošné zákazy neuznávám, trpí nevinní lidé,“ řekla. „Ale na druhou stranu je třeba vzít v potaz, jestli Rusové splnili podmínky mezinárodní federace a zjednali nápravu,“ uvedla. Rozšíření trestu by podle ní bylo nešťastným řešením.

Podobný názor má také vodní slalomářka Kateřina Kudějová, kajakářská mistryně světa. „Já si myslím, že by to bylo na houby pro ty, kteří nedopovali a kvůli ostatním by neměli na olympiádu jet,“ prohlásila. „Takže dnešní rozhodnutí je správné. Já si myslím, že v našem sportu Rusové nedopují, a bylo by smutné, kdyby tam nemohli závodit,“ uvedla.

Nejlepší česká plavkyně Barbora Závadová si myslí, že všichni nenesou stejný podíl viny. „Bylo by to nefér, kdyby je všechny vyškrtli,“ řekla. „Nějaký větší trest ale přijít musel. Takže je asi dobré, že potrestali tak velký sport, jakým je atletika. Vyřadit všechny sportovce, to by ale nebylo dobré,“ dodala.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat