Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První české zlato z paralympiády

Sport

  9:33
PEKING - První českou vítězkou na paralympijských hrách v Pekingu se stala Eva Kacanu. Třiačtyřicetiletá vozíčkářka dnes vyhrála soutěž ve vrhu koulí sloučených kategorií 54-56, výkonem 6,73 metru navíc vytvořila nový světový rekord.

První českou vítězkou na paralympijských hrách v Pekingu se stala Eva Kacanu. foto: ČTK

Už po třech pokusech a zúžení startovního pole na osm finalistek byla Kacanu na prvním místě díky osobnímu rekordu 6,59 metru z úvodní série. Ani jedna ze soupeřek nedokázala mistryni světa z Assenu předstihnout, navíc se česká reprezentantka posledním pokusem zlepšila na 6,73 metru a překonala světový rekord.

"Moc jsem si to přála. Vyhrát paralympijské hry a navíc překonat světový rekord... Jsem hrozně šťastná, strašně dlouho jsem toužila po vylepšení světového maxima, a tady se to povedlo," řekla Kacanu po závodu.

Atletka, která je po fraktuře páteře od roku 1996 odkázána na invalidní vozík, připomněla také zlatý olympijský úspěch oštěpařky Barbory Špotákové na stejném pekingském stadionu. "Po třetím a čtvrtém pokusu to moc na zlepšení nevypadalo, ale ten poslední se povedl náramně. Však jsem to taky udělala po vzoru Báry Špotákové," radovala se Kacanu.

Novým světovým rekordem v kategorii s lehčím handicapem ozdobila koulařskou soutěž i stříbrná Němka Martina Monika Willingová, kterou na stupních vítězů doplnila její krajanka Marianne Buggenhagenová.První českou vítězkou na paralympijských hrách v Pekingu se stala Eva Kacanu.

Kacanu je mistryní světa z roku 2006, před čtyřmi lety na minulé paralympiádě v Aténách získala stříbrnou medaili. Ovšem až po překlasifikování zdravotního postižení původní vítězky, další české reprezentantky Jany Fesslové, která v Pekingu v této disciplíně nestartovala.

Rodačka z Jablonce nad Nisou, která trénuje v Olomouci, se sportu na vrcholové úrovni začala věnovat až od 35 let. Od roku 2001 ale dokázala vyhrát všechna mistrovství republiky, kterých se zúčastnila. V Pekingu pak přidala své první paralympijské vítězství.

"Je to skvělé, protože jsem takový výsledek nečekala. Měla jsem v letošní sezoně zdravotní problémy, před paralympiádou jsem si říkala, že chci skončit do pátého místa. Tohle je úžasné," prohlásila první česká zlatá medailistka z letošních paralympijských her.
Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...