Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První československé zlato z OH? Gymnasta Šupčík vyhrál před 90 lety

Sport

  10:30
PAŘÍŽ/PRAHA - "Člověk dře na hrazdě, na bradlech, na kruzích a pak dobře zvládne takovou lehkou věc, jako je šplh, a je kolem toho tolik slávy," zlehčoval svůj úspěch sportovní gymnasta Bedřich Šupčík poté, co díky vítězství ve šplhu na laně na olympijských hrách v Paříži 1924 získal pro Československo vůbec první zlatou medaili pod pěti kruhy.

Sportovní gymnasta Bedřich Šupčík. foto: Lidovky.cz

"Vždyť já šplh trénoval jako malý kluk, když jsem bosý lezl po stromech," dodával pobaveně. Od důležitého milníku v historii tuzemského sportu uplyne 20. července 90 let.

Závodu ve šplhu na osmimetrovém laně bez přírazu dlouho vévodil Francouz Albert Séguin s časem 7,4 sekundy, Šupčík však jeho výkon dokázal ještě o dvě desetiny vylepšit. Díky své síle, o níž kolovaly různé historky, se totiž tehdy pětadvacetiletý člen Sokola dotahoval až k pasu, zatímco ostatní gymnasté zhruba doprostřed hrudníku. Divákům prý podle Sokolského věstníku dokonce připadalo, že při svém vystoupení jako by spolykal lano a vzlétl vzhůru jako pták.

Gymnasta Bedřich Šupčík při své nejsilnější dosciplíně - šplhu na laně.

Gymnasta Bedřich Šupčík při své nejsilnější disciplíně - šplhu na laně.

Historickým triumfem Šupčík podtrhl skvělé představení čs. gymnastů, kteří v konkurenci 72 závodníků z devíti zemí vybojovali na Olympijském stadionu v Colombes celkem devět medailí. Rodák z Trumau u Vídně, jenž vyrůstal u tety na Kroměřížsku, získal ještě bronz ve víceboji, na kruzích byl pátý a v přeskoku koně našíř se dělil o šesté místo. Soutěž družstev favorizovaní Čechoslováci kvůli zranění dvou závodníků nedokončili.

O čtyři roky později v Amsterodamu přispěl Šupčík, který v první světové válce krátce bojoval na rumunské frontě a po vzniku Československa se díky sportovnímu talentu uchytil v Brně, k stříbru družstva. Na bradlech skončil čtvrtý a na kruzích šestý, avšak víceboj jednotlivců se mu nevydařil. Šplh na laně se tentokrát nekonal, naposledy byl do programu olympijských her zařazen v roce 1932.

Exhibice, obchod s hasicími přístroji a tři infarkty

Mezitím už dal dvojnásobný mistr světa v soutěži družstev a držitel stříbrné medaile na kruzích z MS 1930 vrcholové gymnastice vale, po přestěhování z Brna do Prahy však dál cvičil v Sokolu Nusle. Občas vystupoval na exhibicích, během druhé světové války působil v hostivařském Sokole jako cvičitel a po osvobození i jako místostarosta. Živil se i jako obchodní cestující s hasicími přístroji a posléze jako expert požární ochrany.

V roce 1948 se po infarktu přestěhoval s rodinou do klidného prostředí Horosedel, ale zanedlouho jej stihl další infarkt, který ho odkázal do invalidního důchodu. Jeho žádost o pomoc a podporu v nouzi byla zamítnuta, protože Šupčík byl jako příslušník Sokola pro komunistický režim nepohodlný. Zemřel krátce po třetím infarktu v červenci 1957 ve věku 58 let. Na jeho počest se od roku 1993 koná v Příbrami Memoriál Bedřicha Šupčíka v disciplíně, jež mu přinesla největší úspěch.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat