Do druhého kola Wimbledonu postoupilo sedm českých tenistů

Petr Čech

14:14aktualizováno  22:53
LONDÝN (Od našeho zpravodaje) - Na wimbledonské trávě začal třetí grandslam letošní sezony a čeští tenisté si vedli výborně. Vypadla pouze Andrea Hlaváčková, která však podlehla Petře Kvitové. Postupují i Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Jan Hernych, Barbora Záhlavová-Strýcová, Lucie Šafářová a Tereza Smitková.

Radující se Tomáš Berdych. foto: Reuters

Berdych sice Rumuna Hanescua ve dvou dosavadních vzájemných zápasech porazil, ale Hanescu dělal vše proto, aby nepříznivou bilanci změnil.

První set dokázal dotáhnout až do tie-breaku, v němž sice favorizovaný Berdych v závěru dokázal odvrátit jeden setbol, ale ten další už nikoliv a Rumun šel překvapivě do vedení 1:0 na sety.

Druhou sadu Berdych zvládl parádně a výhrou 6:1 vyrovnal stav utkání, Hanescu ale i nadále kousal a až do konce to byla velká bitva. Možná klíčový brejk zápasu přišel ve třetím setu, kdy Berdych nejprve odvrátil dva brejkboly soupeře a vzápětí naopak odskočil při servisu Rumuna do rozhodujícího vedení 5:4, které vzápětí svým servisem potvrdil.

Další důležité prolomení servisu přišlo hned na úvod čtvrtého setu a vedení 2:0 už si Berdych pohlídal až do mečbolů.

Ten první si vypracoval ještě při podání rumunského tenisty, ale neproměnil jej. Druhou šanci už ale česká jednička využila a po výhře 6:7 (5:7), 6:1, 6:4, 6:3 postoupil Tomáš Berdych do druhého kola.

„Je dobře, že jsem si vypracoval tolik příležitostí, protože soupeř hlavně zezačátku výborně podával,“ řekl Berdych. „Sice se mi je nepodařilo zužitkovat, ale ono to skoro nikdy nebylo nějak ložené. On mi nedával moc velkou naději. Postup je ještě příjemnější, když porazím borce, který hraje skoro za limitem svých možností.“

Štěpánkovi londýnská tráva sedí, Henrych porazil favorita

Londýnská tráva zatím letos Radkovi Štěpánkovi sedí. Dvojnásobný daviscupový vítěz došel v nedávné wimbledonské generálce v Queensu pod osobním dohledem brankáře Petra Čecha až do semifinále a ve velkém stylu zahájil i legendární travnatý grandslam.

Svého soupeře Pabla Cuevase z Uruguaye nenechal od začátku na pochybách, že to s dalšími londýnskými travnatými úspěchy myslí zcela vážně a jako důkaz mu sebral hned úvodní servis zápasu.

Do jeho vítězného konce se to Štěpánkovi povedlo ještě několikrát a zcela zaslouženě tak zvítězil 6:2, 6:4, 6:4. Ve druhém kole si tak za odměnu zahraje s Djokovičem.

Jako velký bojovník se znovu ukázal Jan Hernych. Také on postoupil do hlavní wimbledonské soutěže z kvalifkace a v prvním kole svedl několikahodinovou bitvu s Němcem Tobiasem Kamkem.

Z prvních tří setů ztratil Hernych pouze druhou sadu v těsném tie-breaku, jenže Němec dokázal srovnat na 2:2 a velké drama musel rozhodnout až pátý set. V něm nakonec Hernych vydřel postup po konečné výhře 6:3, 6:7 (5:7), 6:3, 5:7, 6:4.

Kvitová porazila v českém souboji Hlaváčkovou

Nasazená šestka Kvitová byla favoritkou zápasu a i když se v prvním setu rozjížděla trochu pomaleji, nakonec svou krajanku Hlaváčkovou vyřadila poměrně hladce 6:3, 6:0 a ve druhém kole se utká s Němkou Barthelovou.

„Nebyla jsem tak nervozní jako v Paříži, kde jsem za sebou měla vypadnutí v 1. kole Australian Open. Teď jsem trochu klidnější. Pomohly mi dva docela kvalitní zápasy v Eastbourne,“ řekla Kvitová.

Matosevic (Aust.) - Verdasco (18-Šp.) 6:4, 4:6, 6:4, 6:2
Gulbis (12-Lot.) - Zopp (Est.) 7:6 (9:7), 7:5, 7:6 (12:10)
Chardy (Fr.) - Cox (Brit.) 6:2, 7:6 (7:3), 6:7 (6:8), 6:3
Baghdatis (Kypr) - Brown (Něm.) 6:4, 7:5, 2:6, 7:6 (7:4)
Čilič (26-Chorv.) - Mathieu (Fr.) 6:4, 6:7 (2:7), 6:2, 6:1
Kuzněcov (Rus.) - Evans (Brit.) 6:1, 7:5, 3:7, 7:6 (7:5)
Dolgopolov (21-Ukr.) - Groth (Austr.) 7:5, 7:6 (7:2), 7:6 (7:5)
Fognini (16-It.) - Kuznetsov (USA) -2:6, 1:6, 6:4, 6:1, 9:7
Becker (Něm.) - Young (USA) 6:4, 6:3, 6:4

ŽENY
Kvitová (6-ČR) - Hlaváčková (ČR) 6:3, 6:0
Záhlavová-Strýcová (ČR) - Kudrjavcevová (Rus.) 6:2, 6:2
Šafářová (23-ČR) - Görgesová (Něm.) 7:6 (7:3), 7:6 (7:3)
Smitková (ČR) - Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan) 6:3, 6:3
Wickmayerová (Belg.) - Stosurová (17-Austr.) 6:3, 6:4
Vesninová (32-Rus.) - Mayrová-Achleitnerová (Rak.) 6:0, 6:4
Doiová (Jap.) - Svitolinová (Ukr.) 6:4, 6:1
Hercogová (Slovin.) - Ormaecheaová (Arg.) 6:4, 6:4
Kirilenková (Rus.) - Stephensová (18-USA) 6:2, 7:6 (8:6)
V. Williamsová (30-USA) - Torróová (Šp.) 6:4, 4:6, 6:2
Gajdošová (Austr.) - Vögeleová (Švýc.) 6:3, 7:6 (7:5)
Vandewegheová (USA) - Muguruzaová (27-Šp.) 6:3, 3:6, 7:5

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...